Zekeriya Beyaz Kimdir?

Ülkemizde tanınan önemli ilahiyatçılardan birisi olan, aynı zamanda müftülükte yapmış olan Zekeriya Beyaz sosyolog ve yazar olarak birçok eser sunmuştur. Genellikle söylemleri ve eserlerinde farklı bir dili tercih eden alışılagelenlerden farklı söylemleriyle tanınan Zekeriya Beyaz, 1 Mart 1938 tarihinde Gaziantep’te dünyaya gelmiştir.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

İlk eğitimini Gaziantep’te tamamlayan, orta eğitimini ise Kahramanmaraş’ta İmam Hatip lisesinde alan Zekeriya Beyaz, 1963 yılında Nizip Ulu Camii’nde imam hatip olarak memurluk görevine başlamıştır. 1972 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünde aldığı eğitimini tamamladıktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığında yaklaşık 14 yıl boyunca imam hatip, vaiz ve müftülük gibi görevlerde bulunmuş, 1977 yılında Diyanetteki görevinden istifa etmiştir.

Diyanetteki görevinden istifa ettikten sonra yaklaşık 10 yıl boyunca serbest yazar ve gazete köşe yazarı olarak yaşamını sürdüren Zekeriya Beyaz, 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünden “İslam Hukuku ve Türk Medeni Hukukuna göre Evlenme” konulu teziyle Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır.

Zekeriya Beyaz Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgizekeriya-beyaz-kimdir

1985 yılında tamamladığı yüksek lisans eğitimi sonrasında 1987 yılında aynı enstitüde İslam Hukukuna Ve Türk Medeni Hukukuna Göre Aile Hayatı isimli tezi ile doktorasını alan Beyaz, 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde okutman olarak memurluk yaşamına yeniden adım atmış, 1991 yılında ise sosyoloji doçenti unvanını almıştır.

1999 yılına kadar doçent olarak devam eden yaşamında bu tarihlerde İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Sosyolojisi profesörlüğü kadrosuna dahil edilen Zekeriya Beyaz, 2000 – 2003 yılları arasını Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı olarak geçirmiştir. 2003 yılında İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesindeki görevine dönüş yapan ilahiyatçı, 2005 yılında yaş haddinden emekli olmuştur. Özel yaşamında ise evli olup beş çocuğu bulunmaktadır.

İslami yönden birçok eser sunan ve yayınladığı kitaplarıyla tanınmakta olan Zekeriya Beyaz’ın eserlerinden bazıları ise İslam’a Göre Milliyetçilik, Türklük Kanımız, İslam Canımız, İslam ve Siyasi Düzen, İslam Kolay Din, Batıl İnançlar ve Hurafeler, Alevi Dosyası, Kendi Belgeleriyle Said Nursi ve Nurculuk, Türkiye’de Örtülü Savaş ve Hikmetli Çağdaş Müslümanlık olarak sıralanmaktadır.

Posted in Din Adamları, Genel, Ünlü Bilim Adamları.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir