Winston Churchill Kimdir

Winston Churchill Kimdir, Winston Churchill Hayatı, Winston Churchill  Biyografisi İle  Hakkında Bilgileri Sizlere Özet olarak açıklamak istiyoruz.

Winston Churchill İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Britanyalı politikacı, devlet adamı ve Birleşik Krallık Başbakanı olarak bilinen Winston Churchill ya da asıl ismi ile Winston Leonard Spencer-Churchill, 30 Kasım 1874 tarihinde Oxfordshire’da dünyaya gelmiştir. Yaşamının ilk dönemine ilişkin çok detaylı bilgiler olmasa da burada tamamladığı eğitimi sonrasında 1895 yılında Kraliyet Harp Okulunu bitirerek orduya girmiştir.

Boer Savaşı sırasında orduda görevde bulunan ve bu savaşta esir düşen Winston Churchill, savaş esiri olduğu dönemde kaçmayı başarmış ve milli kahraman haline gelmiştir. Bu dönemden yaklaşık 10 ay sonra Muhafazakar Parti’den aday olan ve milletvekili seçilen Churchill, 1904 yılında Liberal Partiye girmiştir. 1911 yılında Bahriye Nazırı olarak görev alan siyasetçi, 1915 yılında yaşanan Gelibolu Yenilgisi sonrasında gözden düşmeye başlamıştır.

Winston Churchill, yalnızca donanma ile Çanakkale Boğazının geçilebileceğini iddia etmiş, boğaz sonrasında İstanbul’a ulaşabileceklerini söylemiştir. Ancak söz konusu iddiası, Türk Ordusunun dirençli savunması karşısında başarısız olurken müttefik orduları büyük bir yenilgi alarak geri çekilmek durumunda kalmıştır.Winston Churchill Kimdir

Winston Churchill Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

Gelibolu yenilgisi sonrasında başarısızlığın temel nedeni olarak görülen Winston Churchill, Britanya halkı karşısında oldukça sıkıntılı bir sürece girmiş, muhaliflerin baskısı sonrasında görevinden ayrılmıştır. 1917 yılında Cephane Bakanlığı ve Harbiye Bakanlığına getirilen Churchill, 1924 yılında tekrar Muhafazakar Partiye giriş yaparak 1924 – 1929 yılları arasını Maliye Bakanı olarak geçirmiştir.

1939 yıllında tekrar Bahriye Nazırlığına getirilen, 1940 yılında Neville Chamberlain yerine başbakanlığı üstlenen Winston Churchill, II. Dünya Savaşı sırasında izlediği politikalar ile Roosevelt ile iyi ilişkiler kurmuş, Britanya’nın en önemli devlet adamlarından birisi haline gelmiştir. Bir süre Ruslarla çalışan ve bu dönemde Türkiye’yi II. Dünya Savaşına sokmayı arzulayan Winston Churchill, NATO ve Avrupa Konseyi’nin kurulmasında önemli roller üstlenmiştir.

1951 yılında seçimle tekrar iktidara yükselen Churchill, 1955 yılında bu görevini Anthony Eden’e bırakmış ve siyasetten çekilmiştir. Yaşamının son döneminde daha çok yazarlık ve ressamlık yapan Winston Churchill, 1953 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü almıştır. 1963 yılında ABD tarafından onursal vatandaşlık verilen devlet adamı 1965 yılında inmeden ölmüştür.

Winston Churchill Hakkında Kısa Notlar

Tam İsmi: Winston Leonard Spencer-Churchill

Nereli : Blenheim Sarayı, Birleşik Krallık

Doğum Tarihi: 30 Kasım 1874

Ölüm Tarihi : 24 Ocak 1965

Mesleği: Asker,Siyasetçi

Winston Churchill Hayatı İle İlgili Özet Bilgileri sizlere sunduk. Umarım Yararlı Olmuştur sizler için.

Posted in Asker Ve Komutanlar and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir