Wilhelm Gottlieb Daimler Kimdir?

Alman asıllı mühendis ve endüstriyel tasarımcılardan birisi olan, yaşadığı dönem içerisinde yapmış olduğu çalışmalarla bu alanda birçok yeniliğin ortaya çıkmasını sağlayan Wilhelm Gottlieb Daimler, 17 Mart 1834 tarihinde Schorndorf – Almanya’da dünyaya gelmiştir. Mühendis kimliği ile tanınmakla birlikte içten yanmalı motorlar ve otomobil geliştiriciliği üzerine çalışmalar yapmıştır.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

 

Yaşamına ilişkin çok detaylı bilgiler bulunmamakla birlikte daha çok yaptığı çalışmalarla hatırlanan Wilhelm Gottlieb Daimler, yaşamı boyunca yanında olan ve iş ortağı olarak birlikte çalıştığı Wilhelm Maybach ile çocukluk yıllarından itibaren küçük ve hızlı işleyen bir motor yapmayı, bunu bir lokomotife monte etmeyi istemiştir.

Hayali olan alanda yeni ve farklı geliştirmeler yapabilmek üzere eğitim almaya başlayan Wilhelm Gottlieb Daimler ve Maybach, 1885 yılında modern motorların temelini oluşturduğu düşünülen bir tasarım hazırlamıştır. İlk tasarımlarını iki tekerlekli bir bisiklete uyarlayan Daimler’in bu çalışması aynı zamanda ilk motosiklet olarak da bilinir.daimler-maybach

Wilhelm Gottlieb Daimler Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

İlk motosiklet denemeleri sonrasında Daimler ve Maybach, bu tasarımlarını bir posta arabası ile bota uygulamıştır. 1890’lı yıllara kadar devam eden deneme çalışmalarında başarılı işler çıkaran ikili, bu tarihlerde Daimler Motoren Gesellchaft olarak bilinen endüstriyel bir şirketin temellerini atmış, ilk ürettikleri otomobili ise 1892 yılında satmışlardır. Ürettikleri ilk otomobil dışında birçok tasarımı ve uyarlaması olan ikiliden Daimler bu süreçte bazı sağlık sorunları yaşamaya başlamıştır.

daimler-maybach-icad

1892 yılı sonrasında kurmuş olduğu şirketten ayrılan Daimler, şirketten ayrılmasına karşın bilgisi ve deneyimini paylaşmak üzere hissedarların ısrarı ile 1894 yılında şirkete tekrar dönüş yapmıştır. Maybach, Daimler’in ayrılması sonrasında şirketten ayrılmasına karşın, Daimler’in dönüşü ile tekrar dönüş yapmıştır.

Şirkete dönüş yaptıktan altı yıl sonra rahatsızlığı artan ve yaşama gözlerini yuman Daimler’den sonra Maybach 1907 yılına kadar DMG’de çalışmaya devam etmiş, 1927 yılında ise DMG şirketi, Karl Benz‘in Benz & Cie şirketi ile uzun süreli bir anlaşmaya imza atmıştır. İki şirketin birleşmesi sonrasında Daimler AG’nin bir parçası olarak Daimler-Benz AG adını almış ve çalışmalarına otomobil yanı sıra endüstriyel alanlarda devam etmiştir.

Posted in Genel and tagged , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir