Lenin Resimleri

Vladimir İlyiç Lenin Kimdir ?

Sosyalist Görüşün Öncülerinden Rus Siyaset Adamı.

Vladimir İlyiç Lenin İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

22 Nisan 1870 senesinde Rusya İmparatorluğu topraklarında bulunan Simbirsk şehrinde dünyaya gelen Vladimir İlyich, 21 Ocak 1924 tarihinde o dönem ki SSCB nin başkenti olan Moskova’da can vermiştir. Rus devriminin en önemli sembollerinden biri olarak tanıdığımız Lenin, Ekim devriminin öncüsü olarak Rus Komünist Partisinin kurucuları arasında yer almıştır.

 

Vladimir İlyiç Lenin Kimdir, Kısaca HayatıRus sosyalist devrimci olarak bilinen Lenin, Marksist teorik ve felsefi konular ile ilgili olarakta oldukça önemli bazı geliştirmeler yapmış olan bir siyaset adamıdır. Lenin yaşamış olduğu zaman boyunca her dönem sürekli olarak kapitalizmin ortaya koyduğu sınıf ayrımlarından uzak sınırsız ve kardeşçe bir dünya oluşturma ve sınıf karşıtlığının olmadığı insan toplumu ortaya koymanın hayalini kurmaktaydı. Simbirsk şehrinde dünyaya geldikten sonra özgür ve demokrasi anlayışı için mücadele eden bir ailenin etkisinde kalarak büyümüştür. Daha gençlik yıllarında babasını beyin kanaması yüzünden kaybetmiş olan ve abisini Rus Çarına karşı düzenlenmiş olan  Lenin, ilk devrimci faaliyetlerine bu dönem içerisinde başlamıştır.

Lenin Resimleri

Bu dönemde Latince, Yunanca, Almanca, Fransızca ve İngilizce öğrenen devrimci Samara’da çalıştıktan sonra 1893 tarihinde St. Petersburg şehrine yerleşmiştir. Burada kariyer hayatı dışında devrimci siyasetler konusuna odaklanmaya başlayan Lenin,  Marksizm konusu üzerinde oldukça etkili çalışmalar yürütmüş ve bu yüzden detakriben 1.5 sene kadar tutuklu kalmıştır. Cezası sona erdikten sonraki süreçte Avrupa’da çeşitli bölgelerde görev alan ve devrimci yayınlar sunan İlyich, 1917 yılında Çarlık sisteminin artık sallanmaya başladığını gördüğünden dolayı Almanlardan destek alarak yola çıkmıştır ve hazırlamış olduğu Nisan Tezleri ile Bolşeviklerin öncüsü, lideri konumuna gelmiştir.   8 Kasım tarihine gelindiğinde ise düzenlenen Rus Sovyet Kurultayı tarafından Hükümet Başkanı olarak seçilmiştir. Gizli polis örgütünün kuruluşu ve çeşitli milli sorunlarla birlikte Lenin, kendisine karşı düzenlenmiş olan pek çok suikast tehlikesi atlatmıştır.

Posted in Ünlü Bilim Adamları, Ünlü Siyasetciler and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir