Vincent Van Gogh Kimdir, Hayatı Ve Biyografisi, Eserleri

Vincent Van Gogh Kimdir

Dünyanın En Önemli Ressamlarından Biridir..

Vincent Van Gogh İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Vincent Van Gogh 30 Mart 1853 tarihinde, Hollanda’nın güney kesiminde bulunan Brabant bölgesinde, GrootZundert isimli köyde doğdu. Akrabaları arasında bankacı, tablo satıcısı, son derece önemli tüccarlar gibi birçok zengin kişi bulunmasına rağmen babası bir köy papazı idi.

Vincent Van Gogh 12 yaşına geldiği zaman komşu kasabanın okuluna eğitim alması için gönderildi. Ancak eğitim hayatı dersleri oldukça zor anladığı için uzun sürmedi ve okulu yarıda bıraktı. 16. Yaşına geldiğinde ise babası onu La Haye’deki ve daha sonra Brüksel’deki galerilere resim satış memuru olarak çalışmak üzere görevlendirdi. 1873’te Goupil galerisinin Londra’da bulunan şubesine atandı. Burada ev sahibinin kızı Ursula Loyere ile evlenmek istedi ancak evlilik teklifinin reddedilmesi üzerine hayatındaki ilk ruhi bunalımını yaşadı. Daha sonra Paris’teki galeriye tayin istedi ve Paris’te çalışmaya başladı. Burada da istediğini bulamayan Vincent Van Gogh memleketine geri döndü.

Vincent Van Gogh Kimdir, Kısaca Yaşamı ve Çalışmaları

 Bir süre işsiz güçsüz dolaşan Van Gogh birçok yeri dolaştı. Dil öğretmenliği, kitap satıcılığı ve rahip yardımcılığı yaptı. Madenlerde papaz olarak çalıştı. Hayatın birçok zorluğu ile karşılaştı. Sadakalar ile hayatını devam ettirmeye çalışan Van Gogh, hayatın bu zorlukları ile yüz yüze geldiği için tanrıya olan inancını yitirdi. Kardeşi Theo onu bu durumdan kurtarıp Brüksel’e götürdü.

Brüksel’de ressam olan Ridden Van Reppart ile tanıştı ve ondan resim yapmak için dersler aldı. Kardeşi Theo ondaki kabiliyeti gördü ve ona maddi olarak yardım sağlamaya başladı.

Etten şehrine yerleşmiş olan ailesinin yanına döndüğünde dul kuzenine âşık oldu ancak bu aşk ta olumlu sonuçlanmadı. 1883 yılına kadar La Haye’de kalan Van Gogh, aynı zamanda akrabası olan ünlü ressam Mauve’den resim dersleri aldı. İlk yağlı boya resimlerini 1881 ve 1883 yılları arasında yaptı.

Vincent Van Gogh Son Zamanları ve Ölümü

1890 yılında bir gece Gaugin isimli ressam ile ettikleri kavgayı kaybeden Van Gogh sinirinden kulağını kesti ve bu olaydan sonra akıl hastanesine kaldırıldı. Van Gogh’un Kırmızı Üzüm Bağı isimli tablosu kendisi hayatta iken satılan ilk ve son tablosu oldu. Daha sonra hastenden çıkıp kardeşinin yanına yerleşen Van Gogh 1890 yılının 27 Temmuz günü kendi silahı ile intihara teşebbüs etti ancak kardeşi ona yetişti ve 2 gün daha yaşamasına sebep oldu. Vincent Van Gogh 29 Temmuz 1890 tarihinde öldü.

Hayatı ve Biyografisi & Vikipedi Güncel Yaşam Hikayeleri Portalınız

Posted in Ünlü Mimar Ve Ressamlar and tagged , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir