Üstün Dökmen Kimdir

Kişisel Gelişim Uzmanı Prof. DR. Üstün Dökmen Kimdir, Hayatı Kısaca Üstün Dökmen Biyografisi , Kitapları İle Yapmış Olduğu Çalışmalar Hakkında Bilgileri Sizlere Özet olarak açıklamak istiyoruz.

Üstün Dökmen İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

1954 tarihinde İstanbul’da doğan Üstün Dökmen akademisyen ve psikolog kimlikleri yanında yazar ve televizyon programcısı olarak da tanınmaktadır. Ankara Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Fakültesinde profesör olarak hizmet sunan Üstün Dökmen Türkiye genelinde düzenlediği konferanslar ile tanınmaktadır.

1971 tarihinde Ankara’da Cumhuriyet Lisesini tamamlayan Dökmen, üniversite eğitimi için Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümüne girmiş ve bu bölümü başarıyla tamamlamıştır. 1986 yılına gelindiğinde doktora için Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Alanında eğitim alan Dökmen 1988 tarihinde Doçent, 1995 tarihinde ise profesörlüğü almıştır.

Üstün Dökmen Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları

Sosyal Bilimler ile yakından ilgilenen biri olan Üstün Dökmen Hacettepe Üniversitesinde Psikoloji bölümüne girmeden önce Fizik Bölümüne kaydolmuş ancak üçüncü sınıfa geldiğinde Fizik bölümünün kendine uygun olmadığını düşündüğü için yeniden üniversite sınavlarına girerek psikoloji bölümüne geçiş yapmıştır.Psikoloji bölümünden mezun olduğunda Uygulamalı Psikoloji alanında master yapan Üstün Dökmen günümüzde Ankara Üniversitesinde Eğitim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Üstün Dökmen Sözleri

Üstün Dökmen Eserleri

TRT’de yayınlanan Küçük Şeyler isimli programın bir dönem hazırlığını ve sunuculuğunu yapan Üstün Dökmen aynı dönemde yine bilimsel dergilerde önemli makaleler yayınlamıştır. Dört ayrı bilimsel ve bir de şiir kitabı hazırlayan Dökmenin bu kitapları arasında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi: Kuruluşu, Gelişmesi, Çalışmaları, Okuma Becerisi İlgisi ve Alışkanlığı Üzerine Psiko-Sosyal Bir Araştırma, İletişim Çatışmaları ve Empati, Sosyometri ve Psikodrama olarak sıralanmaktadır. Yazdığı şiir kitabının adı ise Selam’dır.

Üstün Dökmen tarafından hazırlanan ya da katkıda bulunulan diğer kitaplar ise Varolmak Gelişmek Uzlaşmak, Yağmurda Yangın, Bir Yumurtanın Tarihçesi veya Bir Yumurta Pişirme Tarifi, Komşu Köyün Delisi, Nokta Nokta Hanımın Hayatı, Miyase’nin Kuzuları, İnsanın Korunakları 1 Deriden Kültüre ve Kelebekler ve İnsanlar şeklinde sıralanmaktadır.

Sizlerde kişisel gelişim denildiğinde ülkemizde ilk akla gelen isimlerin başında gelen Üstün Dökmen Hoca Hakkında Görüş ve Bilgilerinizi Paylaşmak İster Misiniz ?

Posted in Ünlü Bilim Adamları and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir