Uğur Mumcu Kimdir ?

Araştırmacı Gazetecilik Denildiğinde Ülkemizde İlk Akla Gelen İsimdir Uğur Mumcu.

Uğur Mumcu Yaşamı İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Uğur Mumcu, 22 Ağustos 1942 yılında Kırşehir’de doğmuş ve 24 Ocak 1993 tarihinde Ankara yakınlarında hayatını kaybetmiştir. Ankara bölgesinin Karlı Sokak civarında, arabasının önüne konulan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetmiştir. Yıllardır uzmanlar tarafından tartışılmakta olan bir suikasta kurban gitmiştir.

 

Babası Kadastro memuru olarak geçimini sağlamaktaydı. Uğur Mumcu, 4 kardeşin üçüncüsü olarak dünyaya geldi. Uzun bir birliktelik yaşadığı karısı Şükran Güldal Mumcu’dan Özgür adında bir oğlu ve Özge adında bir kızı olmuştur. Ailesi Uğur Mumcu adına 1994 yılında bir gazetecilik vakfı kurmuştur. Bu kurumun esas amacı genç gazeteciler ve gazetecilik meraklılarına yardımcı olmaktı. Mumcunun eşi Şükran Mumcu uzun bir süre boyunca TBMM başkanvekilliği görevini yapmıştır. Mumcunun abisi Ceyhan Mumcu, kardeşinin hayatını kaybetmesinden sonra kardeşi anısına konuşmalarını içeren bir kitap çıkarmıştır. Kitap Mumcu ve yaşam tarzı hakkında detaylı bilgi vermektedir.Uğur Mumcu

Mumcu, ilkokul yıllarını Ankara Devrim İlkokulunda geçirmiş, lise yıllarını ise Ankara Bahçelievler Lisesinde geçirmiştir. Mumcu, öğrenciliği boyunca aktif ve üretken bir öğrenci olmuştur. 1961 yılında avukat olma tutkusu nedeniyle Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Öğrenimini 1965 yılı civarında tamamladı. Sosyalist düşünceye sahip bir gazeteci ve yazardı. Henüz üniversite öğrencisiyken Cumhuriyet gazetesinde “Türk Sosyalizmi” adlı makalesi ile Yunus Nadi ödülünü aldı.

Uğur Mumcu Gazetecilik Dönemi 

İlk önce yeni ortam gazetesinde yazarlık yapmaya başlayan Uğur Mumcu, 1975 yılından sonra “Gözlem” adlı köşede kadrolu olarak yazmaya başladı. Mumcu’nun avukatlık tutkusu siyasete ve eşitli olan ilgisinden kaynaklanıyordu. Yine aynı yıllar içerisinde siyasi makalelerinden oluşan “Suçlular ve Güçlüler” adlı kitabını yayınladı. Süleyman Demirel’in yeğeninin hayali mobilya işletmesi hakkında yazdığı kitap ile okurların ilgisini çekti. 1997 yılından sonra Yalnızca Cumhuriyet Gazetesi için yazmaya başladı.

Posted in Basın ve Medya Dünyası and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir