Tansu Çiller Kimdir

Türkiye Cumhuriyetinin İlk Kadın Başbakanı Sayın Tansu Çiller Hanımı Yakından Tanımaya Ne Dersiniz..?

Tansu Çiller İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

24 Mayıs 1946 tarihinde İstanbul’da doğan Tansu Çiller, ekonomist, akademisyen ve siyasetçi kimlikleri ile tanınmıştır. Türkiye Cumhuriyetinin ilk ve tek kadın başbakanı olan Tansu Çiller, dışişleri bakanı, başbakan yardımcısı ve ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak farklı dönemlerde görevler üstlenmiştir.

İstanbul – Fındıklı’da eğitim yaşamına başlayan ve babasının Bilecik’e atanmasından sonra eğitimine burada devam eden Tansu Çiller, babası milletvekili olmak üzere emekliye ayrıldığı dönemde yeniden İstanbul’a dönmüştür.

Tansu Çiller Biyografisi ve Siyasi HayatıArnavutköy Amerikan Kız Kolejinden mezun olan Tansu Çiller, 1967 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünü tamamlamış, 1963 tarihinde Özer Uçuran ile evlenmiştir. New Hampshire Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlayan ve 1969 tarihinde Connecticut Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayan Çiller, 1971 – 1973 tarihleri arasında Franklin & Marshall College’da yardımcı profesör olarak görev almıştır.

1974 – 1975 tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesinde asistan profesör olarak görev alan Tansu Çiller, 1983 tarihinde profesör olmuştur. Siyasi yaşamına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan’a yaptığı danışmanlık ile adım atan Çiller, 1991 tarihinde yapılan seçimlerde İstanbul Milletvekili seçilmiş ve 1993 tarihinde Turgut Özal’ın ani ölümü nedeniyle Başbakan ve DYP Genel Başkanı olarak görev almaya başlamıştır.

Hükümete geçtiği dönemde yaşanan Sivas ve Başbağlar olayları ve Körfez savaşında aldığı konum ile dikkat çeken Çiller, PKK’ya karşı yapılan operasyonların artırılmasını amaçlamıştır. Tansu Çiller’in faizleri yapay bir şekilde düşürme çabaları nedeniyle 1994 yılı başlarında mali piyasalarda büyük bir kriz çıkmıştır.

5 Nisan kararları ile TL %51 oranı ile Cumhuriyet tarihinin üçüncü büyük devalüasyonu gerçekleşirken vergi oranlarında önemli bir artış gerçekleştirilmiş ve istikrar programı ile bazı uygulamalar yapılmıştır. Ancak 1995 tarihinde alınan erken seçim kararı sonrasında IMF ile Türkiye arasında yapılan stand-by anlaşması sona ermiştir.

Tansu Çiller Hakkında Özet Bilgiler

Doğum tarihi: 24 Mayıs 1946 (71 yaşında), İstanbul
Yer Aldığı Partiler Parti: Doğru Yol Partisi ( DYP)
Eş: Özer Uçuran Çiller (e. 1963)
Eğitim: Boğaziçi Üniversitesi, Connecticut Üniversitesi, Robert Lisesi, Yale Üniversitesi, New Hampshire Universitesi
Çocuklar: Berk Çiller, Mert Çiller
Anne ve Babası: Necati Çiller, Muazzez Çiller

Sayın Tansu Çiller Hanım Biyografisi ve Hayatı Hakkında Bilgilerinizi Paylaşmak İster misiniz ?

Posted in Ünlü Siyasetciler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir