Sokrates Kimdir, Hayatı

Dünya Felsefesinin Önde Gelen Ünlü Filozoflarından Biri..

Sokrates İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Felsefenin Yapı Taşı SOCRATES

Yunan felsefesinin kurucularından ve hatta felsefenin babası olarak kabul edilen Socrates özel yaşamına dair kesin bilgiler bırakmamıştır. M.Ö. 469 yılında Atina’da heykeltıraş bir babanın ve ebe olan bir annenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Hayatıyla ilgili şeylerin çoğu özellikle öğrencisi olan Platon ve Ksenophon’un verdiği bilgiler doğrultusunda bilinmektedir. Çünkü hiçbir şekilde yazılı bir çalışma yapmamıştır. Yaptığı çalışmaları ve araştırmaları ancak onun zamanında yaşamış olan filozoflar sayesinde öğrenmekteyiz. Bir kısım anlatılana göre Socrates bir dönem babasının yanında çalıştı. Ama onun yapmak istediği ve yaymaya çalıştığı düşünceleriydi. Yaptığı işi hiçbir zaman para için yapmadı. Toplumun daha iyi bir ahlaki sisteme sahip olması için büyük uğraşlar verdi.

Hayatında üç kadına çok önem verdiğini söyleyen Socrates, onlardan çok şey öğrendiğini ve aynı zamanda düşüncelerinin birçoğunun bilge Prodicus’la fizikçi Anaxagoras’tan geldiğini her daim dile getirmiştir.

Sokrates Yöntemleri – Felsefesi – DüşünceleriAtina sokaklarında devlet adamlarından dilencisine kadar hiç kimseyi ayırt etmeden doğru yolu göstermeye çalışmış onların sorularına karşılık soru ile cevap vererek tek bildiği şeyin hiç bir şey bilmediğinden öteye geçmediğini savunmuştur.

Geleceğe bıraktığı en büyük mirası ahlak felsefesi diğer adıyla “Değer Öğretisi” dir. Hayatı boyunca insanlığın gelişimi ve iyiliği çalışmıştır. Geleceğin ancak ve ancak ahlaki kurallarla yetişen gençlerin sağlam toplumlar oluşturabileceğini savunmuştur.

Annesinin ebe olmasıyla alakalı olduğu söylenen Maiotik yönteminde ise herkesin doğduğundan itibaren bütün bilgilere sahip olduğu ve sonradan bir şey öğretilemeyeceği gerçeğidir. Olabilecek en iyi şey yardım alarak ya da tek başına bilgilerini açığa çıkartmasıdır.

Sokrates  Ve nihai son…

Socrates maddiyata asla önem vermemiş, asıl zenginliğin insanın kendi gelişimi olduğunu söylemiştir. Kullanmış olduğu yöntemler, düşünce tarzı ve giyimiyle Atinalı gençler tarafından örnek alınmıştır. Tabi ki bu birçok çevreyi rahatsız etmeye başlamış ve maalesef ki felsefenin babası, geleceğe aydınlatan düşünceleri ve ahlaki değer yargıları ile insanlık için büyük çalışmalar yapmış olan bu insanı yunan mahkemeleri ölüm cezasına çarptırmıştır.  MÖ 399 yılında da idam edilmiştir.

 

Hayatı ve Biyografisi & Vikipedi Güncel Yaşam Hikayeleri Portalınız

Posted in Ünlü Felsefeciler and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir