Şeyh Said Kimdir ?

Cumhuriyet Döneminin Büyük İsyanları Arasında Yer Alan ve Musul ve Kerkük Vilayetlerimizin Kaybolmasının Temel Nedeni Olarak Gösterilen Şeyh Said İsyanını Başlatan Kişi.

Şeyh Said İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

1865 yılında Elazığ ilinin Palu ilçesinde dünyaya geldi. Şeyh Said adının yanında Şeyh Said Palevi, Şeyh Said Pirani, Şeyh Muhammed Said Nakşibendi ve Şeyh Said Efendi şeklinde de kullanılmaktadır. Babasının adı Şeyh Mahmud Fevzi, annesi ise Gulê Hanım’dır. Seyyid bir aileye mensuptur. Küçük yaştan itibaren Palu, Elazığ, Diyarbakır ve Muş’ta eğitim almıştır. Babasının göç etmesi ile Hınıs’a yerleşmiştir. Nakşi şeyhi olan babasının vefatından sonra Nakşibendi Tarikatı şeyhi olmuştur.  I. Dünya Savaşı sırasında Rusya İmparatorluğu güçlerinin Doğu Anadolu bölgesine ilerlemesinden dolayı Piran’a taşınmış ve savaştan sonra Hınıs Kolhisar’a yerleşmiştir.

 

Şeyh Said, Şeyhlik ve Aile Geçmişi

Şeyh Said KimdirŞeyh Said Seyyid olup, İslam dini peygamberi Hz. Muhammed soyundan gelmektedir. Şeyh Said’in dedesi Palulu Şeyh Ali Sebdi’dir. Şeyh Ali Sebdi’nin beş oğlu olmuştur. Bunlar; Şeyh Hüseyin Zeki, , Şeyh Mahmud Fevzi (Şeyh Said’in babası), Şeyh Hasan Naki, Şeyh Muhammed Nesih ve Şeyh İbrahim (Kudo Efendi). Şeyh Mahmud Fevzi’nin de yedi oğlu olmuştur. Bunlar; Şeyh Said, Şeyh Addurrahim, Şeyh Diyaeddin, Şeyh Tahir, Şeyh Necmeddin, Şeyh Mehdi ve Şeyh Bahaeddin’dir. Şeyh Said ilk evliliğini, dedesi Şeyh Ali Septi’nin halifelerinden olan Şeyh Ahmed-i Çani’nin kızı Amine Hanım ile yapmıştır. İlk hanımı vefat eden Şeyh Said, Kürt Miralayı Halit Bey’in kız kardeşi Fatma Hanım ile ikinci evliliğini yapmıştır. Şeyh Said’in iki evliliğinden 5’i kız, 5’i erkek olmak üzere toplam 10 çocuğu olmuştur.

Şeyh Said Vefatı

İlk Cumhuriyet Meclisinin Bitlis milletvekili Yusuf Ziya tarafından tanınmışlığı ve sözü geçmesi sebebi ile gizli Kürt İstiklal Komitesi üyesi yapılmıştır. Durumun anlaşılması sonrası Yusuf Ziya tutuklanmıştır. Durumu itiraf eden Yusuf Ziya birçok ismin yanında Şeyh Said’inde ismini vermiştir. Bu süreçte bölgede idare karşıtı propaganda yapmış ve örgütleme çalışmaları içine girmiştir.1923 ve 1925 yılında bölgede dolaşan Şeyh Said 1925 yılında Piran’da bulunan kardeşinin evine yerleşmiştir. Bu süreçte Piran’da jandarma ile tutuklular arasında çıkan çatışma bölgede bir isyanın meydana gelmesine sebep olmuştur. Ayaklanma bastırılınca tutuklanan Şeyh Said çıkartıldığı Şark İstiklal Mahkemesince yargılanıp 29 Haziran 1925 tarihinde Diyarbakır Dağkapı meydanında idam edilmiştir.

Posted in Din Adamları and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir