Sadrazam Rüstem Paşa Kimdir?

Sadrazam Rüstem Paşa Kimdir? Hayatı ve Biyografisi Hakkında Bilgiler Burada.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Osmanlı Devleti döneminde yaşamış önemli devlet adamlarından birisi olan, I. Süleyman döneminde sadrazamlık yapan Sadrazam Rüstem Paşa, 1500 yılında Saraybosna yakınlarında dünyaya gelmiştir. Hırvat asıllı Hıristiyan bir ailenin çocuğu olarak 1500 yılında Butmir olarak bilinen bölgede yaşamına adım atan Sadrazam Rüstem Paşa’ın babası Mustafa Bey olup Sinan ve Nefise isminde iki kardeşi bulunmaktadır.

Çocukluk yıllarını Saraybosna’da geçiren ve genç yaşlarında iken İstanbul’a getirilerek devşirilen Sadrazam Rüstem Paşa, Enderun’da eğitim almıştır. Enderun’da aldığı eğitimi rikap ağalığı ile tamamlayan Sadrazam Rüstem Paşa, 1526 yılında yaşanan Mohaç Muharebesine silahtar olarak katılmıştır. Seferinden döndükten sonra imrahor olarak tayin edilen Rüstem Paşa, üstün yetenekleri ve başarıları ile Sultan Süleyman’ın dikkatini çekmiştir.

İmrahor olarak geçirdiği süreç içerisinde ilk olarak Diyarbakır Beylerbeyi olarak tayin edilen ve daha sonra Anadolu Beylerbeyliği’ne nakledilen Sadrazam Rüstem Paşa, 1539 yılında üçüncü vezir olarak görevlendirilmiştir. 26 Kasım 1539 yılında Şehzade Cihangir ve Şehzade Bayezid’in sünnet törenlerinde Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı olan Mihrimah Sultan ile evlenmiştir.sadrazam-rustem-pasa

Sadrazam Rüstem Paşa Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

1539 yılında Mihrimah Sultan ile olan evliliği sonrasında Damat olarak da anılmaya başlanan Sadrazam Rüstem Paşa, padişahın damadı olması nedeniyle rakipleri tarafından cüzzamlı şeklinde iftiralara uğramıştır. Hassa hekimlerinden birisi olan Mehmet Halife söylentinin gerçek olup olmadığını araştırmak üzere Rüstem Paşa’yı incelemiş gömleğinde bulunan bit nedeniyle cüzzamlı olmadığı yönünde karar alınmıştır.

Evliliği öncesinde yaşanan bu olay ve bit mevzusu ise şu şekilde açıklanmaktadır. Yaşadığı dönemde cüzzamlı olan kişilerde bit olmayacağı inancı taşındığı için Rüstem Paşa’nın cüzzamlı olamayacağı kanısına varılmış, Sultan Süleyman tarafından evliliğine izin verilmiştir.

1544 yılında Hadım Süleyman Paşa’nın azledilmesinden sonra Vezir Deli Hüsrev Paşa’yı Hürrem Sultan’ın emri ile Süleyman Paşayla birbirine düşüren Rüstem Paşa, her ikisinin de azledilmesi sonrasında Sultan Süleyman tarafından sadrazamlığa getirilmiştir. Şehzade Mustafa’nın ölümü sonrasında yeniçeri ayaklanmasını önlemek için azledilmiş olan Rüstem Paşa, 10 Temmuz 1561 tarihinde öldüğü güne kadar yeniden sadrazamlık görevini üstlenmiştir.

Posted in Asker Ve Komutanlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir