Rıza Kayaalp Kimdir?

2009 yılında aktif kariyerine adım atan, ülkemizin başarılı sporcularından birisi olan ve grekoromen güreşçi olarak bilinen Rıza Kayaalp, 10 Ekim 1989 tarihinde Yozgat’ta dünyaya gelmiştir. İşçi bir ailenin altıncı ve son çocuğu olarak doğan Rıza Kayaalp, ilk eğitimini Yozgat’ta tamamladıktan sonra 2000 yılında Yozgat Güreş Eğitim Merkezinde Aydın Dal, Mustafa Doğan ve Mustafa Başer koçluğunda grekoromen stili ile güreşe başlamıştır.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

2009 yılında profesyonel olmasına karşın bu tarih öncesinde 2006 yılında Arnavutluk Tiran Şehrinde düzenlenen organizasyonda 100 kiloda ki tüm rakiplerini yenerek ilk uluslararası madalyasına ulaşmıştır. 2006 yılında Büyükşehir Belediyesi Aski Spor Kulübüne transfer olan Rıza Kayaalp, Olimpiyat Şampiyonu olan Mehmet Akif Pirim koçluğunda spor ve eğitim alanında çalışmalarına devam etmiştir.

2006 yılında lise eğitimini tamamladıktan sonra Aksaray Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunu kazanarak eğitimini burada tamamlamıştır. Aktif kariyeri içerisinde birçok başarıya ulaşan pek çok ödül alan sporcu, halen kariyerini grekoromen güreşçi olarak sürdürmektedir.

riza-kayaalpRıza Kayaalp Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

Üniversite eğitimi aldığı dönem ve sonrasında çalışmalarına devam eden Rıza Kayaalp¸ 2007 yılında Pekin’de düzenlenen Dünya Gençler Grekoromen Güreş Şampiyonası‘nda gümüş madalyayı kazanmıştır. Bu başarısından sonra 2008 yılında Yaz Olimpiyatlarında yarışmaya ikinci turda veda eden Rıza Kayaalp, 2009 yılı Akdeniz Oyunlarında 120 kg’da Akdeniz şampiyonu olmuştur.

Aynı yıl içerisinde Tiflis’te düzenlenen Gençler Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda yeniden birincilik elde eden Rıza Alp, Ankara’da düzenlenen 2009 Dünya Gençler Güreş Şampiyonası’nda, 120 kg’da Dünya Gençler Şampiyonu olmuştur. Sporcunun diğer önemli başarılarına göz attığımızda;

  • 2009 yılında Herning’te düzenlenen şampiyonada bronz madalya kazanmıştır.
  • Uluslararası Vehbi Emre Grekoromen Güreş Turnuvası’nda 110 kg’da altın madalyaya ulaşmıştır.
  • 2011 yılında İstanbul’da düzenlenmiş olan Dünya Güreş Şampiyonası’nda grekoremen stil 120 kiloda altın madalya sahibi olmuştur.
  • Belgrad’ta 2012 yılında düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda 120 kg’da altın madalyanın sahibi olmuştur.
  • 2012 Yaz Olimpiyatlarında bronz madalya,
  • 2015 yılı Avrupa Oyunlarında 130 kg’da altın madalya,
  • Riga’da süren şampiyona da ise altın madalyaya ulaşmıştır.

Ünlü Güreş Sporcusu Rıza Kayaalp Nereli ve Spor Hayatı Hakkında Bilgileri sizlerle paylaştık.

Posted in Ünlü Sporcular and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir