Rembrandt Harmenszoon van Rijn Kimdir Hayatı, Biyografisi ve Eserleri

Aslen Hollanda’da dünyaya gelen, tam adı Rembrandt Harmenszoon van Rijn olan ressam, 15 Temmuz 1606 tarihinde Hollanda’da doğmasına karşın, ülkesi dışında Avrupa’da da önemli etkiler yaratmıştır. Hollanda’nın altın çağı olarak bilinen bilim ve sanat dönemi kadar ticari yıllarında yaşamını sürdürmüş olan Rijn, ışığın ve gölgelerin ressamı olarak tanınmıştır.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Leiden – Hollanda’da dünyaya adım atan, babası varlıklı bir değirmenci olan Rembrandt Harmenszoon van Rijn, temel eğitimini tamamladıktan sonra Leiden Üniversitesinde eğitim almaya başlamıştır. 1621 yılında başarılı öğrencilik yaşamı ile Swannenburg’un öğrencisi olan Rijn, bir dönem Lastman’in yanında çıraklık yapmış, 1625 yılında ise Lievens ve bir arkadaşı ile kendi stüdyosunu kurmuştur.

1629 yılına kadar stüdyosunda çalışmalar yapan birçok kişiye eğitim veren Rijn, bu tarihlerde matematikçi Huygens tarafından keşfedilmesinden sonra tanınmaya başlamıştır. 1630 tarihinde babasını kaybettikten sonra Amsterdam’a geçen Rijn, Uylengburg ile evlenmesine karşın evliliği yalnızca bir yıl sürmüştür.

Rembrandt Harmenszoon van Rijn Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi1640 yılında babasının ölümü sonrasında annesini de kaybeden Van Rijn, eşi Saskia’yı 1642 yılında kaybetmiştir. 1656 yılına kadar özellikle özel yaşamında oldukça karışık ve zorlu bir dönem geçiren, evine gelen kahya ile ilişki yaşayan ve bu evliliğinden de Cornellia isminde bir kız çocuğu olan Rembrandt Harmenszoon van Rijn, 1656 yılında iflas etmiştir.

rembrandt-harmenszoon-van-rijn-kimdir

1656 yılına kadar elde ettiği serveti yanı sıra eserleri ve antikaları, borçlarına karşılık olarak açık artırmaya çıkarılırken 1660 yılında Titus ile bir ilişki kurmuş, yeni bir iş üzerinde çalışmaya başlamıştır. 1663 yılında iş ortaklarından birisini kaybeden Rijn, zorlu dönemlerinden çıkış yapmaya başladığı anlarda yine çöküşe girmiştir.

1668 yılında dostu Titus’u kaybeden, 4 Ekim 1669 yılında Rembrandt’ı kaybeden Van Rijn, Westerkerk’te bulunan bir mezarlığa gömülmüştür. Yaşamında hazırladığı ve iz bırakan eserlerinden bazılarına baktığımızda Lazarus’un Yükselişi, Dr. Nicolaes Tulp’un Anatomi Dersi, Meditasyondaki Filozof, Belşassar’ın Ziyafeti, Danae ve Gece Devriyesi çalışmaları öne çıkmaktadır. Son döneminde yayınladığı eserler ise Yakup’un Melekle Savaşı, Aziz Petrus’un İnkarı ve Yahudi Gelini olarak sıralanmaktadır.

Posted in Ünlü Mimar Ve Ressamlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir