Oktay Sinanoğlu

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu Kimdir

Türkiye Cumhuriyetinin En Önemli Bilim Adamlarından Olan Rahmetle Andığımız Sayın Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu Atom ve Moleküller İle Kimyasal Tepkimeler Gibi Alanlarda Bir Çok Önemli Çalışmanın Altına İmza Atmıştır.

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

25 Şubat 1935 tarihinde Bari – İtalya’da doğan Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu 19 Nisan 2015 tarihinde ABD – Florida’da yaşama gözlerini yummuştur. Kuantum kimyacısı, kuramsal kimyacı ve moleküler biyolog olarak tanınan Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu Yale Üniversitesi, ABD Atom Enerjisi Merkezi, Harvard Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesinde çalışmıştır.

İtalya’da babasının Türkiye Başkonsolosluğunda görev yaptığı dönemde doğan ve 1939 tarihinde II. Dünya Savaşının başlamasından sonra Türkiye’ye dönen Sinanoğlu Ted Kolejinde burslu öğrenci olarak okumaya başlamış ve 1953 tarihinde bu okulu tamamlamıştır. Okul tarafından verilen burs ile Kimya Mühendisliği okumak üzere ABD’ye giden Oktay Sinanoğlu 1956 tarihinde Kaliforniya Üniversitesi Kimya Mühendisliğini birincilik ile tamamlamıştır

 

Oktay Sinanoğlu Hayatı ve Çalışmaları1957 tarihinde Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nü sekiz ay gibi bir sürede tamamlayarak yüksek kimya mühendisi olan Sinanoğlu 1959 tarihinde Kaliforniya Üniversitesinde kuramsal kimya doktorasını tamamlamıştır. 1960 tarihine gelindiğinde Yale Üniversitesinde asistan profesör olan bilim adamı 1962 tarihinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından Danışman Profesör unvanını almıştır. 1973 tarihinde Almanya’nın en önemli bilim ödülü olan Aleksander von Humboldt Bilim Ödülü”nü kazanan ilk kişi olmuştur.

Dünya genelinde henüz yeni, yeni faaliyet göstermeye başlayan moleküler biyoloji alanında ilk profesörlerden birisi olan Oktay Sinanoğlu DNA sarmalının çözelti içerisinde aldığı pozisyon ve duruşa ilişkin açıklama getirmiştir. 1990’lı yıllarda Türkiye’ye döndüğünde Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü profesörlüğüne atanan bilim adamı 2002 tarihinde bu görevinden emekli olmuştur.

Akademik çalışmaları içerisinde en önemli beş kuramına baktığımızda Atom ve moleküllerin çok elektronlu kuramı, Çözgeniter kuramı, Kimyasal tepkime mekanizmaları kuramı, Mikrotermodinamik ve Değerlik kabuğu etkileşim kuramı öne çıkmaktadır.

Oktay Sinanoğlunun Eserleri

  • Göçmen Hamamı
  • 2050’ye 5 Kala Dünyanın 105 Yıllık Tarihi
  • İlerisi için Türkçe Giderse Türkiye Gider
  • Bye,Bye Türkçe / Bir Nev-York Rüyası
  • Büyük Uyanış
  • Hedef Türkiye
  • Ne Yapmalı / Yeniden Diriliş ve Kurtuluş İçin
  • Yeni Bilim Ufukları I
  • Yeni Bilim Ufukları 2 Yeni bir matematik kuramı ve onunla bazı fizik kimya ilkelerinin bulunması
  • Yeni Bilim Ufukları 3 Hayatın Örgüsü Elli Yıllık Biyolojinin Temellerini Sarsan Sorular

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu Hocamızın Yapmış Olduğu Çalışmalar ve Hayatı Hakkında Bilgilere Görüşleriniz ve Bilgileriniz İle Katkıda Bulunmak İster misiniz ?

Posted in Ünlü Bilim Adamları and tagged , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir