Prof. Dr. Halil İnalcık Kimdir, Hayatı Ve Biyografisi

Bilim dünyasına yeni buluşlarıyla yön veren Prof. Dr. Halil İnalcık Hayatı Hakkında Merak Edilenleri Kısaca Açıklamaya Çalıştık. Umarız Prof. Dr. Halil İnalcık Biyografisi Kısa da olsa kafanıza takılanlara yanıt vermiştir.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Prof. Dr. Halil İnalcık İle İlgili Bilgi

7 Eylül 1915 tarihinde İstanbul’da doğan Prof. Dr. Halil İnalcık, Türk tarihi açısından önemli çalışmalar yürütmüş, tarihçilerden birisidir. Aktif olarak Chicago Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Londra Üniversitesi’nde çalışmış olan İnalcık, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü (2002) ve TÜRKSOY Onur Madalyası (2012) gibi ödülleri almıştır.

Türk bir tarihçi olmasına karşın aslen Kırım Tatarı olan İnalcık, İstanbul’da doğmuş ve eğitimini Balıkesir Muallim Mektebinde tamamlamıştır. 1935 tarihinde yükseköğretim için Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Yeni Çağ Tarihi bölümüne girmiş ve eğitimine burada devam etmiştir.Halil İnalcı Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları

1935 tarihinde girdiği Ankara Üniversitesinde 1942 tarihinde Tanzimat ve Bulgar Meselesi adı altında doktora tezini sunan tarihçi, Ankara Üniversitesinde uzun bir süre Osmanlı ve Avrupa tarihi konularında dersler vermiştir. 1972 tarihinde Chicago Üniversitesi Tarih Bölümü’ne “Osmanlı Tarihi Üniversite Profesörü” olarak davet edilmiş ve buraya gitmiştir. 1973 tarihinde The Ottoman Empire The Classical Age 1300-1600 ismini taşıyan kitabını yayınlayan İnalcık, 1993 tarihinde Bilkent Üniversitesine davet edilerek burada Tarih bölümünü kurmuştur.

prof-dr-halil-inalcik-kimdir-hayati-ve-biyografisi-

Uzun bir süre Bilkent Üniversitesinde Osmanlı Tarihi Bölümünde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine dersler veren İnalcık oldukça iyi düzeyde Osmanlıca, İngilizce, Fransızca, Almanca, orta düzeyde Arapça, Farsça ve İtalyanca bilmektedir. Bugün Dünya genelinde pek çok üniversite tarafından fahri doktora unvanına ulaşmış sayılı kişilerden birisidir.

Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından sosyal bilimler alanında sayılı 2000 bilim insanı içerisinde gösterilmiş, 2005 yılında hayatı ve tarihe olan bakışını anlattığı Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık Kitabı’nı yayınlamıştır. Bugüne kadar yayınladığı onlarca eser, araştırma konusu bulunmakta ve bu eserler farklı dillerde kullanılmaktadır.

Hayatı ve Biyografisi & Vikipedi Güncel Yaşam Hikayeleri Portalınız

Posted in Ünlü Bilim Adamları and tagged , , , .

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir