Piri Reis

Piri Reis Kimdir

Türk Dünyasının En Önemli Denizcilerindendir. Afrika, Amerika ve Güney Kutbunu Gösteren Harita Çizimi İle Sık Sık İsmi Anılan Piri Reis Döneminde Türk Denizciliğine İmzasını Atmış Biridir.

Piri Reis İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Hakkında kesin bilgiler bulunmamasına karşın 1465 – 1470 tarihleri arasında Gelibolu’da doğan Piri Reis, 1554 tarihinde Kahire’de ölmüştür. Osmanlı devleti döneminde Türk denizci ve kartograf olarak bilinen Piri Reis, Ahmet ibn-i el-Hac Mehmet El Karamani künyesi ile tanınmaktadır. Amerika’yı gösteren dünya haritası ve Kitab-ı Bahriye ismini taşıyan denizcilik kitabı sayesinde yalnızca Türk kültüründe değil diğer toplumlarda da önemli figürlerdendir.

II. Mehmed döneminde Karaman’dan İstanbul’a göç ettirilen aileler arasında yer alan Piri Reis’in ailesi bir dönem İstanbul’da yaşamış olsa da daha sonra Gelibolu’ya göç etmiştir. Denizciliğe amcası Kemal Reis’in yanında başlayan Piri Reis, bir süre Akdeniz’de amcası ile korsanlık yapmıştır. Sicilya, Korsika, Sardunya ve Fransa kıyılarına düzenlenen akınlara katılan Piri Reis, Gırnata’da katliama uğrayan Müslümanlara yardım etmek üzere Kemal Reis komutasında İspanya’ya gitmiştir.

Piri Reis Hayatı ve Çalışmaları

Piri Reis HaritasıII. Beyazid döneminde korsanların Osmanlı donanmasına katılmasına yönelik yapılan çağrıya uyarak amcasıyla birlikte donanmaya dahil olan ünlü denizci Venedik Donanmasına karşı verilen mücadele sırasında gemi komutanı olarak görev almıştır. 15 yıllık süreç içerisinde İnebahtı, Moton, Koron, Navarin, Midilli, Rodos deniz seferlerine katılmış, Kitab-ı Bahriye ismini taşıyan kitabı çıkararak denizcilikte belki de ilk kılavuzu yayınlamıştır.

1511 tarihinde amcası deniz kazasında öldükten sonra Gelibolu’ya yerleşmiştir. Zaman, zaman yer aldığı bazı seferler dışında kalıp haritalar ve kitabı ile ilgilenmiş, 1513 tarihinde ilk dünya haritasını yayınlamıştır. 1516 – 1517 tarihleri arasında Osmanlı donanması hizmetine tekrar giren Piri Reis, İskenderiye’nin ele geçirilmesi sırasında gösterdiği başarılar ile anılmıştır.

Mısır kaptanı olarak 1552’de 30 gemi ile sefere çıkan Hürmüz kalesini kuşatan Piri Reis, Portekizlilerden aldığı haraç ile kuşatmayı kaldırmış, Basra’ya geri dönmüştür. Kanuni Sultan Süleyman döneminde padişaha verilen olumsuz rapor nedeniyle boynu vurularak idam edilmiştir.

Piri Reis’in eserleri nelerdir?

  • Kitab-ı Bahriye
  • Piri Reis’in Haritası (İlk Dünya Haritası)
  • Hadikat’ül Bahriye
  • Bilad-ül Aminat
  • Eşkalname

Ünlü Türk Denizcisi Piri Reis Hayatı ve Çalışmaları Hakkında Bilgilere Sizlerde Görüşleriniz ve Bilgileriniz İle Katkıda Bulunmak İster misiniz /

Posted in Ünlü Bilim Adamları and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir