Özdemir Asaf Kimdir ?

Edebi Kişiliği İle Aşkı Sevdiren Bir Edebiyatçımızdır.

Özdemir Asaf İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

11 Haziran 1923 tarihinde Ankara’da doğan Özdemir Asaf, 28 Ocak 1981 tarihinde İstanbul’da ölmüştür. Cumhuriyet döneminin Türk şairleri arasında yer alan Özdemir Asaf, ölümünden uzun yıllar sonrasında dahi eserleri ile anılmaya devam etmekte ve her yaşta insanı etkileyen sözleri ile her zaman anılmaktadır.

Ankara’da doğan ve asıl adı Halit Özdemir Arun olan yazar, babasını kaybettiği yıl olan 1930 tarihinde Galatasaray Lisesinde eğitim almaya başlamıştır. 1941 tarihine kadar burada eğitimine devam eden 11. Sınıfa geldiğinde bir sınav aracılığıyla Kabataş Erkek Lisesine geçen Asaf, buradan 1942 tarihinde mezun olmuştur.

Özdemir Asaf Kimdir? Hayatı ve ÇalışmalarıLise eğitimini tamamladıktan sonra Hukuk ve İktisat Fakültelerinde eğitim almaya başlayan ve bir yıl kadar Gazetecilik Fakültesine devam eden Asaf, gazetecilik eğitimi aldığı dönemde Tanin ve Zaman gazetelerinde çalışmaya başlamıştır. Hazırladığı ilkyazı olan Servet-i Fünun Uyanış dergisinde yayınlanırken 1951 tarihinde Sanat Basımevini kurmuştur. Aynı zamanda Temel Hakları Yaşatma Derneğinin kurucularından olan Asaf, yaşamı boyunca edebi çalışmalara önem vermiştir.

28 Ocak 1981 tarihinde İstanbul’da yaşama gözlerini yuman yazar, dört çocuk sahibidir. Eserleri arasında şiirlerine bakıldığında Dünya Kaçtı Gözüme, Sen Sen Sen, Bir Kapı Önünde, Yumuşaklıklar Değil, Nasılsın, Çiçekleri Yemeyin, Ben Değildim, Bugün ve Bugün, Benden Sonra Mutluluk, Çiçek Senfonisi gibi çalışmalar bulunmaktadır.

Yaptığı diğer çalışmalar ise Yuvarlağın Köşeleri 1-2, Dün Yağmur Yağacak, Özdemir Asaf’ça ve bir çeviri olan Reading Zindanı Balladı şeklinde sıralanmaktadır. İnsana değer veren ve insanca yaşamanın önemini her fırsatta vurgulayan Özdemir Asaf, tüm eserlerinde bu dokuya yer vermiştir. Günümüzde halen bilinen ve tanıtılmaya devam edilen eserleri ile anılan Özdemir Asaf, hayatının önemli bir bölümünü edebiyata ve şiirlerine ayırmıştır.

Hayatı ve Biyografisi & Vikipedi Güncel Yaşam Hikayeleri Portalınız

Posted in Edebiyatcılar and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir