Oya Başar Kimdir ?

Ünlü Tiyatrocu ve Komedyen. Rahmetli Levent Kırcanın Ayrıldığı Eşi.

Oya Başar İle İlgili Bilgi 

---- Sponsorlu Baglantilar ---

1956 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen ve komedyenliği ile ön plana çıkan Oya Başar,  aynı zamanda iyi bir sinema ve tiyatro oyuncusudur.  Baba tarafı Selanikli olan sanatçı çok küçük yaşlarda tiyatro ile tanışmış, eğitimini tamamladıktan sonra da Devekuşu Kabare, İstanbul Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu gibi çeşitli tiyatrolarda çalışmaya başlamıştır.

 

Ünlü komedyen ve tiyatro sanatçılarından biri ve eski eşi olan Levent Kırca’yla uzun yıllar hem hayat hem de sahne arkadaşlığı yapmıştır. Bu arada kendi isimlerini taşıyan ‘Levent Kırca-Oya Başar Tiyatrosu’nu da kurmuşlardır.

Oya Başar Film Yapımcılığı Çalışmaları oya-basar

Tiyatro oyunculuğunun yanı sıra sinema için film yapımcılığı çalışmaları da bulunmaktadır. Fazla olmasa da yapımcılığını üstlendi filmler şunlardır; 2001 yılında çevrilen ‘Son’ ve yine 2002 yılında çevrilen ‘Şeytan Bunun Neresinde’. 

Oya Başar Unutulmayan TV Dizisi ‘Olacak O Kadar’

Türkiye’de yayınlanan en uzun süreli komedi programları arasında yer alan ve 1988 yılında başlayan ‘Olacak O Kadar’ adlı televizyon dizisi hayatında önemli bir yer almıştır. Bu programda hem oyuncu hem yönetmen hem de yapımcı olarak çalışan Oya Başar, dram ve komedi tarzlarında başka televizyon dizilerinde de rol almış ve almaya da devam etmektedir.

Oya Başar Yakalandığı Amansız Hastalığa Yenilmedi

2007 yılından kanser hastası olduğunu öğrenmek onu yıldırmamış,  tedavisi sırasında da tiyatro ve televizyon çalışmalarına ara vermemiştir. Sonrasında bu hastalıktan kurtulmayı başarmıştır. Tekrar Şehir Tiyatrolarına dönmeye karar veren Oya Başar, ünlü bir müzikal olan ‘Yedi Kocalı Hürmüz’ oyununda rol almıştır. Halen tiyatro ve televizyon çalışmalarına devam etmektedir.

Oya Başar Hakkında Kısa Notlar

oya-basar-resimleri

Nereli : İstanbul

Doğum Tarihi: 11 Şubat 1956′ da dünyaya gelmiş Ve (Ocak 2017) İtibarıyla 61 yaşındadır.

Ölüm Tarihi: 

Oya Başar Hayatı İle İlgili Özet Bilgileri sizlere sunduk. Umarım Yararlı Olmuştur sizler için.

Posted in Yerli Ünlüler and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir