Osman Zeki Üngör Kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal milli marşı olan İstiklal Marşı’nın bestecisi olarak tanınan, Osmanlı Devleti döneminde sarayın ilk Türk kemancısı olarak yetiştirilen Osman Zeki Üngör, 1880 yılında İstanbul ‘da dünyaya gelmiştir. Klasik batı müziği bestecilerine ait olan pek çok konçertoyu Türkiye’de çalan ilk Türk kemancı olan Osman Zeki Üngör, aynı zamanda Osmanlı saray orkestrasını da yönetmiştir.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

1880 yılında Üsküdar’da dünyaya gelen Üngör’ün dedesi, Osmanlı Saray Orkestrası olarak bilinen Mızıka-yı Hümayün’de Fasl’ı Cedid’i yöneten Hilmi Bey’dir. İstanbul’da Beşiktaş Askeri Rüştiyesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra 1891 tarihinde Osmanlı saray bandosu olan Mızıka-i Hümayün’e giren Osman Zeki Üngör, bu dönemde II. Abdülhamid’in dikkatini çekmiş ve saray kemancısı olarak yetiştirilmeye başlanmıştır.

Mızıka-i Hümayun içerisinde Saffet Bey tarafından kurulmuş olan Makam-ı Hilâfet Filarmoni Muzikası‘nda başkemancı olarak hizmet sunmaya başlayan Üngör, askeri marşlar çalan bu orkestradan kısa bir süre içerisinde büyük bir senfoni orkestrası oluşturmuş, Sultan Abdülhamid’e de birçok konser vermiştir. Konserlerinde gösterdiği başarılar ile rütbesi de genç yaşlarında binbaşılığa kadar yükselmiştir.

Osman Zeki Üngör Biyografisi? Yaşamı osman-zeki-ungor

1908 yılına gelindiğinde Meşrutiyet’in ilanı sonrasında rütbesi, teğmenliğe indirilmiş, ancak orkestradaki başkemancılığı devam etmiştir. Yaylı sazlar bölümünde de bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra İstanbul Erkek Muallim mektebinde dersler vermeye başlamıştır. I. Dünya Savaşının yaşandığı dönemde Mızıka-ı Hümayun ile Avrupa’da konserler veren Üngör, Viyana, Berlin, Dresden, Münih, Peşte, Sofya’yı kapsayan turnesi ile ilk defa bir Türk orkestrası Avrupa’da sahne almıştır.

Mehmet Akif Ersoy’un yazmış olduğu İstiklal Marşını besteleyerek asıl ününe ulaşan Üngör, Maarif Bakanlığının düzenlediği yarışmaya davet edilen 24 besteciden birisidir. Kimilerine göre bu besteyi Yunan işgalinden kurtuluş sonrasında bestelediği söylenirken kimilerine göre daha geç dönemde bestelemiştir.

Ali Rıfat Bey’in bestesi birinci olarak seçilmesine ve 1930’lara kadar kullanılmasına karşın bu tarihten sonra Osman Zeki Üngör’ün batı tarzında olan bestesi kullanılmaya başlanmıştır. 1934 yılında sağlık sorunları yaşamaya başlaması nedeniyle emekliye ayrılan Üngör, 28 Şubat 1958 tarihinde İstanbul Moda’da bulunan evinde yaşama gözlerini yummuştur.

Osman Zeki Üngörün Hayatı Hakkında Bilgilere Sizlerde Ekleme de bulunmak isterseniz yorum kısmından katkıda bulunabilirsiniz.

Posted in Ünlü Besteciler and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir