Nurullah Berk Kimdir?

Cumhuriyet döneminde yaşamış önemli ressamlardan birisi olan, 22 Mart 1906 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Nurullah Berk, geometrik-figüratif yapımcılığın ilk temsilcilerinden birisi olarak kabul edilmekte ve aynı zamanda kübizmden etkilenmesi nedeniyle eserlerinde bu yönteme sıkça yer vermektedir. Yaşamının tamamını İstanbul’da geçirmiş olan Nurullah Berk, Sanayi-i Nefise Mektebi’nde İbrahim Çallı ve Hikmet Onat’ın öğrencisi olarak eğitim almıştır.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

1924 yılına kadar eğitimine İstanbul’da devam eden ve burada tamamladığı eğitimi sonrasında Fransa’ya giden Nurullah Berk, Paris Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda Ernest Laurent’la çalışmalar yapmış, yaklaşık dört yıl süren çalışmaları sonucunda önemli bir deneyim elde etmiştir. 1928 yılında yeniden ülkeye dönüş yapan Berk, Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği’nin kurucuları arasında bulunmaktadır.

Türkiye’de beş yıl boyunca gerek kişisel işleri gerekse de birlik çalışmalarında yer aldıktan sonra tekrar Fransa’ya giden Nurullah Berk, 1933 yılına kadar burada kalmış, Abidin Dino, Elif Naci, Zeki Faik İzer, Cemal Toiu ve Zühtü Mürüdoğlu ile birlikte yeni bir akım olarak nitelendirilen kübist akım fikrini ortaya atmıştır.

nurullah-berk-eserleriNurullah Berk Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

1966 yılında 28. Devlet Resim ve Heykel Sergisi birincilik ödülünü ve 1975’te DYO Ödülü Resim Yanşmasını kazanmış olan Nurullah Berk, bu tarih öncesinde 1953 yılında Suat Kemal Yetkin ile birlikte UNESCO’da bulunan batı Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birliği’nin Türkiye Komitesini kurmuştur. Galatasaray Lisesinde eğitim aldığı dönemde ilk kez profesyonel anlamda çalışmalar sunmaya başlamış, birliğin kuruluşu sonrasında ise ailesini terk etmiştir.

İlk başta batı örneği ile ele alınan grubunu tanıtan Nurullah Berk, ilerleyen dönemde yine kendisi tarafından öne sürülen bir fikir sonucunda bu grubun ismini D Grubu olarak değiştirmiştir. Sayılı olan pek çok ressam ve sanatçı, bu grup altında önemli çalışmalarda bulunmuş fikirlerini savunmuştur.

Nurullah Berk’in Eserleri

Aktif yaşamı içerisinde onlarca eseri olmasına karşın bu eserler içerisinde en tanınmışları İskambil Kağıtlı Natürmort, Ütü Yapan Kadın, Çömlekçi, Odalık, Dikenler ve Kuşlar olarak nitelendirilmektedir. 22 Mart 1906’da İstanbul’da başlayan yaşamı 9 Ocak 1982 tarihinde yine İstanbul’da sona ermiştir.

Nurullah Berk Biyografisi ve Hayatı Hakkında Bilgilere sizlerde ekleme yapmak isterseniz yorum yaparak yada daha detaylı bilgi var ise elinizde iletişim kısmından bize ileterek bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

Posted in Genel and tagged , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir