Nurettin Yıldız Kimdir?

Edirnespor ve Fenerbahçe formalarını giyen, Türk sporunun önemli isimlerinden birisi olan, futbol dışındaki yaşamıyla ekranlardan uzak kalan Nurettin Yıldız, 2 Ekim 1957 tarihinde Sivas’ta dünyaya gelmiştir. Kaleci olarak uzun yıllar forma giyen, 1981 yılında formasını giydiği Edirnespor’dan Fenerbahçe’ye transfer olan Nurettin Yıldız, yaklaşık altı yıl boyunca Fenerbahçe forması giymiştir.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

 

1981 – 1987 yılları arasında Fenerbahçe’de forma giymekte olan bir diğer kaleci Yaşar Duran ile dönüşümlü olarak sahaya çıkan, 1986 – 1987 sezonunda ise Fenerbahçe’de bulunan Zivan Lukovcan’dan formayı alamayan Yıldız, bu sezonun ardından Fenerbahçe kariyerini noktalayarak takımdan ayrılmıştır. Fenerbahçe’de forma giydiği süreç içerisinde birçok başarıya ulaşmasına karşın, kariyerinin son dönemi oldukça sıkıntılı geçmiştir.

Aktif olarak yedi yıllık süreç içerisinde Lig şampiyonluğu, Türkiye Kupası şampiyonluğu, Cumhurbaşkanlığı Kupası, TSYD Kupası, Donanma Kupası gibi farklı alanlarda şampiyonluklar elde etmiştir. 1987 yılı içerisinde Fenerbahçe sonrasında ise Adanaspor’a transfer olmuş ve o sezonun gözde takımlarından biri olan Adanaspor’da çok fazla forma fırsatı bulamadan yeniden Fenerbahçe’ye dönüş yapmıştır. 

nurettinyildizfener

Nurettin Yıldız Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

1989 – 1990 yılları arasında Adanaspor ile çalışmalara başladığı dönemde Harald Schumacher‘in sarılık olması, yedek kaleci Neşhet Muharrem’in sakatlanması nedeniyle çok hızlı bir şekilde Fenerbahçe ile yeniden sözleşme imzalamıştır. Bu süreçte takımın yaşadığı sorunlar yanı sıra bir anlamda tek kaleci olarak tüm sezon boyunca oldukça başarılı bir performans sergilemiş, takımının sezonu ikinci olarak kapatmasında etkili olmuştur.

Fenerbahçe kariyerinde 30 Mayıs 1990 tarihinde Fenerbahçe’nin lig ve kupayı şampiyon olarak tamamlayan Beşiktaş’a karşı son Cumhurbaşkanlığı Kupası maçında sahaya çıkmış, takımının kupayı kazanmasında büyük bir pay sahibi olmuştur. Fenerbahçe’de geçirdiği iki sezonluk süre sonunda 1990 – 1991 sezonu içerisinde bu kez Gaziantepspor’a transfer olmuştur.

Gaziantepspor’da yalnızca bir sezon yer aldıktan sonra bu kez Sakaryaspor’un yolunu tutan, 1992 – 1994 yılları arasında bu kulübün formasını terleten Yıldız, iki sezonluk süre sonunda aktif futbolculuk yaşantısını sonlandırmıştır. Emekliliği sonrasında Zeytinburnu, İzmirspor, Fenerbahçe ve Türkiye Milli takımlarında kaleci antrenörü olarak 2003 yılına kadar çalışmalarına devam etmiştir.

Posted in Genel, Ünlü Sporcular.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir