Nazmi Ziya Güran Kimdir?

Resim ve Sanat eğitimcisi olarak tanınan 1881 yılında Aksaray’da dünyaya gelen Nazmi Ziya Güran, ilk eğitimini İstanbul’da bulunan Vefa Özel Şemsülmaarif isimli okulda tamamlamıştır. Vefa Lisesinde aldığı eğitim sonrasında Mülkiye Mektebinde eğitimine devam eden Nazmi Ziya Güran, çocukluk yıllarından itibaren sanata olan ilgisi nedeniyle tamamen bu alana yönelmiş, bugün Mimar Sinan Güzel Sanatlar olarak bilinen yerde eğitimini sürdürmek istemiştir.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

 

Her ne kadar sanat ile ilgili olsa da ailesi tarafından bu isteği reddedilen Nazmi Ziya Güran, 1901 yılında eğitimini Mülkiye Mektebinde tamamlamıştır. Aynı yıl içerisinde babasını kaybetmesi nedeniyle kendi kararlarını kendi almaya başlayan Nazmi Ziya Güran, 1902 yılında Sanay-i Nefise Mektebine kaydolmuş, Osman Hamdi Bey yönetiminde eğitim almasına karşın uyum sorunları yaşamıştır.

nazmi-ziya-guranAkademide eğitim aldığı sıralarda İstanbul’a gelmiş olan Fransız Neo-Empresyonist ressam Paul Signac ile tanışmış ancak Güran’ın üzerinde ne gibi bir etki bıraktığı belirlenememiştir. Eğitim aldığı kurumun sunmuş olduğu şart ve kurallara uyum sağlamaması nedeniyle hocası Valery tarafından şikayet edilmiş, 1907 yılında mezuniyet için hazırladığı resimler beğenilmediği için mezuniyeti bir yıl gecikmiştir.

 

Nazmi Ziya Güran Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

1908 yılında eğitimini tamamladıktan sonra sahip olduğu kısıtlı olanaklar ile Paris’e gitmiştir. Academie Julian’da Marcel Bachet ve Royer’in atölyesinde eğitim aldıktan sonra Ecole National Supérieur’da eğitimini sürdüren Nazmi Ziya Güran, Louvre Müzesi’nde iki ay çalışmış, Antoine Coypel’in Democrite Başı kopyasını bu dönemde yapmıştır.

1911 yılında atölyeden arkadaşı olan Fransız asıllı Marcel Chevalier ile yaşamını birleştiren Nazmi Ziya Güran, Fransa dışında Almanya ve Avusturya gibi ülkelerde de çeşitli seyahatlerde bulunmuştur. 1914 yılında yeniden ülkeye dönüş yapan başarılı ressam, İzmir Muallim Mektebi Müdürlüğü ve İstanbul İl Tedrisat Müfettişliği gibi çeşitli görevlerde yer almıştır.

 

1918 yılında Sanayi-i Nefise Mektebine müdür olan Güran, 1925 yılına kadar aralıklar ile bu görevini sürdürmüştür. 1937 yılında sanat yaşamını noktalayan son bir sergi ile sunumda bulunan Nazmi Ziya Güran, 11 Eylül 1937 tarihinde kalp krizi nedeniyle yaşama veda etmiştir.

En Bilinen Eserleri

Baharda Çamlıca (1936)
Köprüaltı (1933)
Heybeliada (1936)
Boğaziçi (1916)
Ziyalar (1933)
Kumkapı (1935)
Boğaziçinde Sabah (1936)

Sizlerde Ünlü Ressamın Eserleri ve Hayatı Hakkında Bilgilere Görüşleriniz İle Katkıda Bulunur musunuz ?

Posted in Ünlü Mimar Ve Ressamlar and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir