Mustafa Kemal Atatürk Kimdir, Hayatı Ve Biyografisi

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Özet Biyografisi ve Hayatı Hakkında Bilgileri Kısaca isteyenler için yararlı bir makale. 

Mustafa Kemal Atatürk İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

19 Mayıs 1881 tarihinde Selanik’te doğan ve 10 Kasım 1938 tarihinde yaşama gözlerini İstanbul’da Dolma Bahçe sarayında yuman Mustafa Kemal Atatürk, ordu subayı, mareşal ve Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı olarak bilinse de Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu olarak bilinmektedir.

 

1934 tarihinde Türklerin Atası anlamına gelen Atatürk soyadı verilen Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyetinin ve son Osmanlı topraklarının işgal güçlerinin elinde kurtulması için büyük bir mücadele vermiş ve büyük bir devrimi başararak, bugün ki çağdaş, modern Türkiye Cumhuriyetinin temellerini atmıştır.ataturk

Mustafa Kemal Atatürk Kimdir? Kısaca Yaşamı

Birinci Dünya Savaşı döneminde ordu subayı olan Mustafa Kemal Atatürk, savaş sona erdiğinde Osmanlı Devleti yenilgiye uğradıktan sonra Türklerin Kurtuluş Savaşını başlatan kişi olup, Kurtuluş Mücadelesine öncülük etmiştir. Kurtuluş Savaşı sırasında Ankara hükümetini kuran, İtilaf Devletleri tarafından Türkiye topraklarının işgal edilmesi amacıyla gönderilen askerleri ve devletleri bozguna uğratan Mustafa Kemal Atatürk, Türklerin zafere ulaşmasında silah arkadaşları ile büyük bir başarı sağlamıştır.

 

Osmanlı İmparatorluğunun sahip olduğu büyük güce karşın büyük bir çöküşe uğramasından sonra Türkiye Cumhuriyetinin temellerini atan, ulus devlet anlayışını benimseyen ve politik, ekonomik ve kültürel manada reformlar başlatan Atatürk, liderliği döneminde ülkenin kalkınması ve eğitimin tüm ülkeye yayılması amacıyla önemli işler başarmıştır. Yine kendi döneminde pek çok batılı devlette olmayan pek çok temel hak ve hürriyeti kadınlara veren Atatürk, köylülere binen ağır vergi yüklerini ortadan kaldırmıştır.

ataturk-resimleri

1921 tarihinde Sakarya Meydan Muharebesi ile Gazi unvanına layık görülen ve ilerleyen dönemde mareşal ilan edilen Mustafa Kemal Atatürk, siyasi anlamda Cumhuriyet Halk Partisini kurmuş, ilk genel başkanlığı üstlenmiştir. 1938 tarihinde vefat ettiği döneme kadar dört kez Cumhurbaşkanlığı yapmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk Kimdir, Mustafa Kemal Atatürk Hayatı Kısaca Mustafa Kemal Atatürk Biyografisi İle Yapmış Olduğu Çalışmalar Hakkında Bilgileri Sizlere Özet olarak Açıkladık. Sizlerde bilgilerinizi ve görüşlerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

Posted in Asker Ve Komutanlar, Ünlü Siyasetciler and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir