Mustafa Fehmi Kubilay Kimdir?

Cumhuriyet döneminin simgelerinden birisi olan ve Kubilay Olayı olarak bilinen Menemen’de gerçekleşen acı durum sonucunda şehit olan Mustafa Fehmi Kubilay, 1906 tarihinde Kozan’da dünyaya gelmiştir. Öğretmen ve aynı zamanda asteğmen olan Fehmi Kubilay, Bekçi Hasan ile Bekçi Şevkinin 1930 tarihinde Cumhuriyet karşıtı olan gruplar tarafından öldürülmesi sonucunda etkinlik kazanmıştır.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

 

Bu olayın faillerinin yakalanması ve yargılanma sürecinin yürütülmesinde görev alan, Ocak/Şubat aylarında yaşanan olaylara konu olmaktadır. Yaşadığı dönemde Cumhuriyet’in gelişimi ve ülkenin kalkınması açısından yapılan yeniliklere karşı hem batı hem de doğuda zaman, zaman çeşitli isyanlar yaşanmış ve Cumhuriyet karşıtı bazı ayaklanmalar ortaya çıkmıştır.

sehit-kubilayAslen Giritli bir aileye mensup olan ve Kozan’da dünyaya gelen Mustafa Fehmi Kubilay, yaşamını öğretmenlik üzerine yönlendirmiş, 1930 yılında İzmir’in Menemen ilçesine asteğmen rütbesi ile askerlik görevini yapmak üzere görevlendirilmiştir. Yine yanı tarihlerde Derviş Mehmet’in başında olduğu şeriat yanlısı ve Cumhuriyet düşmanı bir grup tarafından şehit edilen Kubilay, bir anlamda Şeyh Sait isyanı sonrasında ikinci önemli iltica girişimine kurban gitmiştir.

 

Mustafa Fehmi Kubilay Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

Tarihsel süreç içerisinde hem Menemen Olayı hem de Kubilay olayı olarak değerlendirilen bu durum o dönem yayınlanan birçok kararname ve özel duyurularda bu şekilde ifade edilmiştir. 1925 yılında İngiliz desteği ile gerçekleşen ve Musul’un kaybedilmesi gibi acı bir son ile sonuçlanan Şeyh Sait isyanı sonrasında Derviş Mehmet’in başını çektiği grup ikinci darbe denemesini yapmıştır.

 

Menemen olayı yalnızca Mustafa Fehmi Kubilay’ın acımasızca şehit edilmesi ile sonuçlanmamış aynı zamanda toplumsal bilincin gelişmesi ve bu olayın belleklerde yer etmesi yönünde bir etki yaratmıştır. Devrim Şehidi olarak nitelendirilen Kubilay Olayı, her yıl 23 Aralık tarihinde hem yazılı hem de görsel basında, konferanslarda dile getirilmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşanan bu olay sonrasında Menemen’i yakın şeklinde bir tebliğde bulunduğu ancak bu durumun İsmet İnönü tarafından önlendiği de söylenmektedir. Nitekim tarihsel süreç içerisinde Cumhuriyet rejiminin güçlendirilmesi ve yaşanan olayların nitelendirilmesinde Kubilay Olayı sıkça vurgulanmış ve örnek gösterilmiştir.

Mustafa Fehmi Kubilay Kimdir ve Şehit Kubilay Olayı Nasıl Olmuştur Konusu Hakkında Bilgilere Sizlerde Görüşleriniz ve Bilgileriniz İle Katkıda Bulunmak İster misiniz ?

Posted in Asker Ve Komutanlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir