Murat Soydan

Murat Soydan Kimdir, Hayatı, Biyografisi

Yeşilçam Klasiklerinin Aranılan Yüzlerinden Biridir..

Murat Soydan İle İlgili Bilgi 

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Gerçek adı Rüçhan Tercan olan Murat Soydan, 2 Ekim 1940’ta Kırklareli’ne bağlı Lüleburgaz ilçesinde doğdu. Türk sinema tarihinin unutulmaz oyuncuları arasında yer almaktadır. Rol aldığı birçok ünlü film ve dizi vardır. 

 

Doğduğu yer olan Lüleburgaz’da ilk ve ortaokulu okumuştur. Liseyi ise Edirne’de bitirmiştir. Lise eğitiminin ardından İstanbul’a gelen Murat Soydan, İktisadî İlimler Akademisi’nde öğrenim görmekteydi. Ayrıca eş zamanlı olarak İstanbul Belediye Konservatuarı’nda Türk Musikisi’ni bitirdi. Üniversite yıllarında Tekel’de memurluk yaptığı da bilinenler arasındadır.

Murat Soydan Kısaca Hayatı Ve Kariyeri1966 yılında, askerlik görevini tamamladıktan sonra, Tanju Korel ile birlikte Perde dergisinin düzenlemiş olduğu yarışmayı kazandı. İlk olarak 1966 yılında “Kolsuz Kahraman” adlı filmde rol aldı. Çok sayıda sinema filmi ve televizyon dizisinde rol alan Murat Soydan, bir dönemliğine Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı görevini de yerine getirdi. Ayrıca kendisinin 2016’da çıkarmış olduğu hayatını ve filmlerini anlatan bir kitap da mevcuttur. 1972’de Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Zulüm filmiyle En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi olmuştur.

Murat Soydan Filmleri 

Yeşilçam’ın “Jön”lerinden olan ünlü oyuncu, pek çok filmde Hülya Koçyiğit ve Türkan Şoray ile birlikte başrollerde bulunmuştur. Kendisine En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü getiren Zulüm filmi en meşhur filmlerindendir. Bunun yanı sıra 200’ün üstünde oynadığı film sayısı bulunmaktadır. Şeyh Şamil, Cemile, Kahveci Güzeli, Yarın Başka Bir Gündür, Altın Tabancalı Adam, İki Süngü Arasında, Reis Bey, Şöhretin Bedeli, Marziye gibi birçok ünlü filmde rol almıştır. Ayrıca yakın zamanda oynadığı film ve diziler arasında Dönüşü Olmayan Yol, Umutların Ötesi, Acı Hayat, Silahların Gölgesinde, Karagöz ve Hacivat, Sinekli Bakkal, Vatan Sağolsun ve son olarak 2014 tarihli O Hayat Benim dizi ve filmleri bulunmaktadır.

Murat Soydan Hakkında Kısa Notlar

Murat Soydan

Murat Soydan Nereli : Kırklareli

Murat Soydan Doğum Tarihi: 2 Ekim 1940′ da dünyaya gelmiş Ve (Mayıs 2017) İtibarıyla 77 yaşındadır.

Murat Soydan Ölüm Tarihi: 

Murat Soydan Hayatı İle İlgili Özet Bilgileri sizlere sunduk. Umarım Yararlı Olmuştur sizler için.

Posted in Yerli Ünlüler and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir