Murat Göğebakan Kimdir?

Rock ve Anadolu Rock müziğin önemli seslerinden birisi olan, aktif sanat yaşamına 1996 yılında adım atan Murat Göğebakan, 9 Ekim 1968 tarihinde Adana’da dünyaya gelmiştir. Anne ve babasının Almanya’da çalışması nedeniyle yedi yaşına kadar Türkiye – Almanya arasında gidip gelen Murat Göğebakan, ilk, orta ve lise eğitimini Adana’da tamamlamıştır.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

 

1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarına giren Murat Göğebakan, üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Çukurova Üniversitesinde bir dönem öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Aynı dönem içerisinde dergah eğitimi alan gitar dersleri vererek bar çalışmalarında bulunan Murat Göğebakan, 1995 yılına kadar yaşamını Adana’da geçirmiştir.1995 yılında bir albüm çalışması içine girmek üzere İstanbul’a gelen Murat Göğebakan, 1996 yılında birçok sorun yaşamasına karşın Ben Sana Aşık Oldum isimli albümünü yayınlamıştır. Bu albümünde yer alan iki şarkı ile En İyi Şarkı, En İyi Çıkış Yapan Şarkıcı, En İyi Rock ve Söz gibi ödüllere ulaşan Murat Göğebakan, Sidoma Müzik isimli şirketten Sen Rahatına Bak, Tek Suçum Seni Sevmekmiş, Merhaba ve Ayyüzlüm isimli albümlerini yayınlamıştır.

Murat Göğebakan Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

2002 yılında yayınlamış olduğu Ayyüzlüm ismini taşıyan albümü ile o döneme kadarki en büyük başarısını elde eden Murat Göğebakan, En Çok Satan Albüm ödülünü almış, Yaralı ve Sana Olan Aşkım Şahit isimli iki yeni albüm daha yayınlamıştır. Aktif olarak yayınlamış olduğu albümler dışında Hasan’dan Olma Hatice’den Doğma isimli bir de kitabı bulunan sanatçı, 2010 yılında Kan Kanserine yakalanmıştır.

Yaklaşık iki yıl süren tedavisi sonrasında Aşıklar Yolu isimli bir albüm daha yayınlayan sanatçı, 2012 yılı Mart ayında Aşkın Gözyaşları albümünü tanıtmış, bu albümde yer alan Vurgunum ve Unutulan isimli şarkılarına klip çekmiştir.

Müzik yaşamı içerisinde Ali Koç, Tuncer Tunceli, Grup Çağrışa, Nazmi Sunal, Gece Yolcuları, Emrah Demiralp gibi isimlerle çalışan, Cem Karaca, Barış Manço, Bora Ayanoğlu, Zülfü Livaneli gibi isimlerin ise eserlerini seslendiren Murat Göğebakan, kendisini Sevgi Adamı olarak ifade etmiştir. 1968 yılında Adana’da başlayan yaşamı 2014 yılında İstanbul’da son bulmuştur.

Posted in Yerli Şarkıcılar and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir