Muhammed İkbal Kimdir?

Pakistan’ın en önemli sembollerinden birisi olan, İslam alimi, şair, filozof ve politikacı olarak tanınan Muhammed İkbal, 9 Kasım 1877 tarihinde Pencap eyaletine bağlı olan Siyalkut kentinde dünyaya gelmiştir. 21 Nisan 1938 tarihinde yaşama veda eden ve hayatta olduğu süre boyunca önemli işler yapan Muhammed İkbal, ilk eğitimini Kur’an üzerine almıştır.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

 

Pakistan’ın milli şairi olarak da ifade edilen İkbal, 20’li yaşlarında iken eğitim almak üzere Pakistan’dan ayrılarak Avrupa’ya gelmiş ve burada yaklaşık üç yıl boyunca eğitim almıştır. Bu süreçte, yaşadığı çevre bakımından şekillenen düşünceleri, Avrupa’da büyük bir değişime uğrarken, 1908 tarihinde Lahor’a dönmüş, Felsefe ve İngiliz Edebiyatı üzerine öğretmenlik yapmaya başlamıştır.1923 yılına kadar devam eden tüm çalışmalarıyla yalnızca Pakistan’da değil Avrupa ülkelerinde de konuşulan biri haline gelen Muhammed İkbal, 1923 yılında İngilizler tarafından Sir unvanı ile taçlandırılmıştır. Bu dönemde tanışmış olduğu, Sir Thomas Arnold, Muhammed İkbal’in düşüncelerinin şekillenmesinde etkili olan isimlerden birisi olarak görülmektedir.

Muhammed İkbal Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

Sir Thomas Arnold ile artan münasebeti nedeniyle onun tavsiyelerini dinlemeye başlamış, yeniden Avrupa’ya giderek önemli isimlerden Felsefe üzerine dersler almıştır. Doğu kültürü ile yetişen şair ve edebiyatçı olmakla birlikte eğitimi sırasında ailesinden Farsça ve Arapça öğrenmiş, Pencap Üniversitesinde bulunduğu dönemde ise lisans üstü eğitimini tamamlamıştır.

1928 yılında Madras İslam Derneği tarafından düzenlenen çeşitli konferans ve kurslara katılan, İslâm’da Dînî Düşüncenin Yeniden Kuruluşu konusuyla bilinen bu etkinliklerde yaptığı konuşmalar ve sahip olduğu reformist anlayışlı sıklıkla vurgulamıştır. Sahip olduğu görüşlerin İslamiyet’e kısmen ters olması, bazı kesimler tarafından reddedilmiş ve şiddetle eleştirilmiştir. Onun düşünceleri, İslamiyet karşısında Felsefe ve aklın ön planda tutulması yönündedir.

Bağımsız bir Pakistan kurulması için İngilizler tarafından desteklenen ve kendisi de Hindistan ile Pakistan’ın ayrılması yönünde görüşler belirten İkbal, bu konuda bir düşüncesini şöyle ifade etmiştir. “İngiliz İmparatorluğunu dünyadaki en büyük imparatorluk yapan şey, koruduğu Müslümanların sayısının çok olması değil bu imparatorluğun sahip olduğu ruhtur. Yaşamı boyunca verdiği mücadele yakalandığı hastalık nedeniyle 1938 tarihinde sona ermiştir.

Muhammed İkbal Sözleri

Aşk kılavuz istemez; tek başına yol alır.

Uykuyu hafif ölüm, ölümü de ağır uyku bil

Visal sevgiyi öldürür.

Devletler şairlerin kalbinde doğar, politikacıların ellerinde büyür ve ölürler.

İnsana sığabilene kainat, kainata sığamayana insan derim.

Mevlânâ, aşkın rehberidir; sözleri susuzlara çeşme, vücudu vecd-ü heyecandır.

Rûmî’yi takip ediniz, o nereye giderse siz de gidiniz ve bir müddet başkalıkları terkediniz.

İlim, apaçık bir sualdir. Aşk ise gizli bir cevaba benzer.

Harekette birlik olmazsa, fikirde birlik faydasızdır.

Hayat bir şaraptır ki, en acısı en iyisidir

Hiçbir köpek görmedim ki, başka bir köpeğin karşısında baş eğsin!

İnci deniz dibinde; Çerçöp çıkmış sahile

Kadeh olmadan şarap içilmez, amma bil ki İnsanı sarhoş eden şaraptır kadeh değil

Şahin ölü sülün avlamaz

Tehlike, kudreti imtihan eder

Aynı gökte uçarlar ama, kuzgunun dünyası başka, şahinin dünyası başkadır

Hâşâ ben ölümden korkmuyorum Çünkü ben Müslümanım Her Müslümana yakışan da ölümü tebessümle karşılamaktır Hakikaten ölüm ebedîyet âlemine açılan ilk perdedir son sözleri.

En günahkâr Müslüman bana bir kâfirden daha yakındır

Sizde görüş ve bilgilerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Posted in Edebiyatcılar and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir