Michelangelo Kimdir ?

Dünyanın en tanınmış Heykeltıraş, Ressam ve Şairlerinden Biridir.

Michelangelo İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Tam adı Michelangeli di Lodovico Buonarroti Simoni olan ünlü İtalyan ressam, heykeltıraş, şair Michelangelo, 1475 ile 1564 yılları arasında yaşamıştır. 26 yaşında, sanat hayatının en önemli iki eserinden biri olan Davut heykelini yapmıştır. Kendisi rönesans döneminin en önemli ismidir.

 

Michelangelo 6 Mart 1475’te Caprese’de dünyaya geldi. Henüz çok küçük yaştayken ailesi Floransa’ya taşındı. Altı yaşındayken annesini kaybetti. 13 yaşında Domenico Ghirlandaio’nun yanında öğrenciliğe başladı. Ustasının yanından ayrıldıktan sonra Lorenzo de Medici’nin yanında heykeltıraşlığa başladı.

Michelangelo Hayatı Ve Çalışmalarımichelangelo

Ünlü bir şair ve politikacı olan Dante’den etkilenmesiyle birlikte şiirle ilgilenmeye başladı. Luigia de Medici’ye aşık oldu, kendisi için sone yazdı. Tommaso Cavalieri ve dul bir kadın olan Vittoria Colonna’ya yazdığı şiirler daha da dikkat çekiciydi. 1492 yılında Lorenzo hayatını kaybetti. Settignano’ya döndü ve burada anatomi üzerine çalışmalar yapmaya yoğunlaştı.

 

Bir süre Venedik ve Bologna’da kaldıktan sonra ise Floransa’ya geri döndü. 1499 yılına kadar birkaç eser ortaya koydu. 1499 yılında şu an Vatikan’da bulunmakta olan Pieta adlı eserini tamamladı. 1501 yılında ise Davut heykelini yapmaya başladı, bu eserini de 1504 yılında bitirdi. Pieta heykeliyle birlikte en önemli eserlerinden biri olarak gösterilen heykel, Rönesans sanatının en önemli eserlerinden de biridir. 5.17 metre yüksekliğindeki heykel Floransa’nın sembolü olarak anılır. 1505 yılında Papa II. Julius tarafından Roma’ya davet edildi. Papa, kendi türbesini ve Sistine Şapeli’nin tavan resimlerini yapması görevlerini verdi. Michelangelo her ikisini de layıkıyla yerine getirdi. 1534 yılında Roma’ya yerleşti. Sistine Şapeli için başladığı Kıyamet Günü freskini, yedi yılda tamamladı.

Michelangelo, 18 Şubat 1564 tarihinde, 89 yaşındayken hayata gözlerini kapadı. Defalarca aşık olmasına rağmen, hayatı boyunca hiç evlenmedi.

Michelangelo Eserleri

Ünlü sanatçının heykel ve mimari alanındaki eserlerinden bazıları; Aziz Antonio’nun azabı, Madonna ve Çocuk, Aziz John ve Meleklerle, Defin Töreni, Doni Tondo, Cascina Savaşı, Sistine Şapel tavanı, Pavlus’un din değiştirmesi, Aziz Peter’in çarmıha gerilişi, San Giovanni dei Fiorentini, Aziz Petrus Bazilikası, Santa Maria degli Angeli e dei Martiri, Pia Kapısı, Sforza Şapeli

Michelangelo Hakkında Kısa Notlar

Michelangelo-resim

Michelangelo Nereli : Caprese Michelangelo, İtalya

Michelangelo Doğum Tarihi: 6 Mart 1475′ da dünyaya gelmiş

Michelangelo Ölüm Tarihi: 6 Mart 1475′ de vefat etmiştir.

Michelangelo Hayatı İle İlgili Özet Bilgileri sizlere sunduk. Umarım Yararlı Olmuştur sizler için.

Posted in Ünlü Mimar Ve Ressamlar and tagged , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir