Mehmet Görmez Kimdir?

11 Kasım 2010 tarihinde Ali Bardakoğlu’nun yerine Diyanet İşleri Başkanlığında göreve başlayan, 1 Ocak 1959 tarihinde Gaziantep – Nizip’te dünyaya gelen Mehmet Görmez, 17. Diyanet İşleri Başkanı olarak görevini sürdürmektedir. Yaşamına ilişkin verilen bilgiler yanı sıra yazmış olduğu kitaplarla da önemli bir birikim bırakan Mehmet Görmez, ilk eğitimini Nizip’te almış ve ortaöğretim döneminde Gaziantep’te İmam Hatip Lisesine gitmiştir.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

 

Lise eğitimini tamamladıktan sonra 1983 tarihinde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine giren Mehmet Görmez, burada aldığı eğitimi 1987 yılında tamamlamıştır. Lisans eğitimi sonrasında yüksek lisans eğitimini almaya başlayan ve Temel İslâm Bilimleri Bölümü Hadis Anabilim Dalında eğitimine devam eden ilahiyatçı, 1988 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tahsis edilen burs ile Kahire Üniversitesinde inceleme ve araştırma çalışmaları yapmıştır.

mehmet-gormezKahire Üniversitesinde tamamladığı çalışmaları sonrasında Türkiye’ye dönmüş, yüksek lisans eğitimini tamamlayarak doktora çalışmalarına başlamıştır. 1990 yılında başlayan Sünnet ve Hadisin Anlaşılması ve Yorumlanmasında Metodoloji Sorunu ismini taşıyan teziyle 1995 yılında doktorasını tamamlayan Görmez, 1995 – 1997 yılları arasında Kazakistan’daki Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin ilahiyat fakültesinde görev almıştır.

Mehmet Görmez Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

 

1998 yılında Kazakistan’da devam eden görevi sırasında yardımcı doçent olan Görmez, 1999 yılında Doçent unvanını elde etmiştir. 2001 – 2003 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde dersler vermeye başlamış, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi olduğu dönemde Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir.

mehmet-gormez-kimdir

1999 yılında elde ettiği Doçent unvanı sonrasında Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevi devam ederken 2006 yılında profesör unvanına ulaşmıştır. Yaklaşık yedi yıl boyunca sürdürdüğü başkan yardımcılığı görevi sonrasında 11 Kasım 2010 tarihinde Ali Bardakoğlu’nun kendi isteği ile görevinden ayrılması sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığına atanmış, 2010 tarihinden günümüze değin başkanlık görevini sürdürmüştür.

Özel yaşamında evli ve üç çocuk babası olan Mehmet Görmez, Arapça ve İngilizce gibi dilleri bilmektedir. Yayınlanan eserlerinden bazıları ise Hadis İlminin Temel Meseleleri, Kalbin Erbaini, Gazzali’de Sünnet, Hadis ve Yorum, Sünnet ve Hadisin Aktüel Değeri ile Sünnet ve Hadisin Anlaşılması Ve Yorumlanmasında Metodoloji Sorunu gibi çalışmaları bulunur.

 

Posted in Din Adamları and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir