Mehmet Emin Yurdakul Kimdir?

Türk edebiyatının önemli yazarlarından birisi olan şair kimliği yanı sıra siyasetçi olarak da mecliste yer alan Mehmet Emin Yurdakul, Türk Şairi ve Milli Şair gibi unvanlar ile anılmaktadır. 13 Mayıs 1869 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Mehmet Emin Yurdakul, Türk Milli Edebiyatının öncü isimleri arasında gösterilmekte ulusçu ve halkçı görüşleri ile yazdığı şiirleriyle hatırlanmaktadır.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

 

Balıkçılık ile uğraşan babası Salih Reis ile Emine Hatun’un oğlu olarak Beşiktaş’ta dünyaya gelen Mehmet Emin Yurdakul Beşiktaş Askeri Rüştiyesinde aldığı eğitim sonrasında Mekteb-i Mülkiye’de İdadi bölüme girmiş ancak buradaki eğitimini yarıda bırakmıştır. 1899 yılında Hukuk Mektebine kaydolan ve bir süre burada eğitim alan Mehmet Emin Yurdakul, eğitimini ABD’de sürdürmek istemesi nedeniyle okuldan ayrılmış ve ABD’ye gidemediği için devlet memurluğuna dönüş yapmıştır.

m-e-yurdakul-sozleriSadrazam Cevdet Paşa’dan aldığı tavsiye sonrasında Rusumat Evrak Dairesinde görev almaya başlayan Mehmet Bey, 1897 – 1907 yılları arasında müdürlük görevini üstlenmiştir. 1897 yılında Yunan Harbinin yaşandığı dönemde Selanik’te Asır Gazetesinde ilk şiirini yayınlamış Cenge Giderken isimli bu şiiri sonrasında tanınmıştır.

Mehmet Emin Yurdakul Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

1889 yılında Türkçe Şiirler isimli bir şiir dergisi yayınlayan, İstanbul’da Servet-i Fünun’da ve Selanik’te Çocuk Bahçesi dergilerinde yazdığı diğer pek çok şiiri yayınlamıştır. İttihat ve Terakki Cemiyetinin bir üyesi olan şiirleri ile hükümeti eleştirmesi nedeniyle 1907 yılında İstanbul’dan Erzurum’a gönderilen Yurdakul, II. Meşrutiyet’in ilanı sonrasında Trabzon’a gönderilmiş, II. Abdülhamit’in tahttan indirilmesi ile sonuçlanan 31 Mart Olayı sonrasında ise İstanbul’a çağrılmıştır.

mehmet-emin-yurdakul

Devam eden süreç içerisinde Hicaz ve Sivas Valiliği gibi görevlerde bulunmuş olan Mehmet Emin Yurdakul 1910 yılında çalışmalarının engellendiğini söyleyerek istifa etmiş, tekrar İstanbul’a dönüş yapmıştır. 1913 yılında Osmanlı Mebusan Meclisi ile Musul milletvekili olan Yurdakul, 1919 yılında Milli Türk Fırkası kurucuları arasında yer almıştır.

1921 yılında Milli Mücadeleye katılmak üzere Anadolu’ya geçmiş Antalya, Adana, İzmir gibi bölgelerde ordunun ve halkın manevi gücünü artırıcı konuşmalar yapmıştır. Ey Türk Uyan, Tan Sesleri, Zafer Yolunda, Aydın Kızları ve Dicle Önünde gibi pek çok eseri olan Milli Şair, 1944 yılında İstanbul’da yaşama gözlerini yummuştur.

Posted in Edebiyatcılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir