Marie Curie Kimdir, Hayatı Ve Kısa Biyografisi, Buluşları

Atom Konusunda Çalışmaları İle Tanımam Marie Curie Hakkında Biyografik Bilgiler.

Marie Curie İle İlgili Bilgi 

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Asıl adı Maria Salomea Skłodowska olan Marie Curie, Madam Curie olarak da bilinmektedir. 7 Kasım 1867 doğumlu Curie, Polonya asıllı Fransız kimyager ve fizikçidir.

İki farklı alanda Nobel Ödülü bulunmaktadır. Radyoaktiviteyi bulan Curie, radyum elementini ayrıştırdı ve toryum elementinin radyoaktif özelliğini keşfetti. Kendisi 1903’te Nobel Fizik, 1911 yılında da Nobel Kimya Ödüllerini kazanmıştır. Nobel ödülü kazanan ilk kadın bilim insanı olan Curie, aynı zamanda iki kere Nobel ödülü alan ilk kişidir.

marie-curie

Marie Curie Hayatı ve KariyeriBabası fizik öğretmeni olan Madam Curie, Polonya’nın Varşova şehrinde dünyaya gelmiştir. Daha önce kardeşi Bronya’nın tıp eğitimi için beraber çalışan Curie’ye, Bronya mezuniyetinden sonra fizik eğitimi konusunda yardımcı oldu. 1891’e kadar müze kılıfıyla gizlice ders veren bir Polonya okulunda eğitim almaya devam etti. Paris’e ablasının yanına giden Curie, önce sınıf birincisi olarak fizik diplomasını sonra da matematik diplomasını aldı.

1894’te Pierre Curie ile tanıştı. Tanışan çift, birbirlerine ilgi duymaya başladı. Neticesinde 1895’te evlendiler. Çocukları olunca çalışmasına belli bir süre ara veren Marie Curie, eşinin de yardımıyla polonyum elementini keşfetti. 1898’de ise eşiyle birlikte radyumu bulduğunu ilan etti.

1906’da Pierre Curie’nin ölmesiyle birlikte dul kalan Marie Curie, Sorbonne’de eşinin görevi olan öğretmenliği devam ettirdi.

1911’de ikinci Nobel ödülü olan Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı. Eşinin ölümünün ardından eşinin arkadaşı ve kendisi arasında ilişki dedikoduları gün yüzüne çıktı. Skandal olarak değerlendirilen bu olay basında büyük yer tuttu. Fransız Bilim Akademisi’ne üyeliği kabul edilmedi.

  1. Dünya Savaşı boyunca röntgen cihazları yaptı. Enstitü ve laboratuarların kurulmasında büyük rol oynadı. Aşırı miktarda radyasyona bağlanan hastalığı nedeniyle, 1934’te Fransa’da kan kanserinden öldü. Şu an kendisi ve Pierre Curie’nin mezarları ulusal Fransız anıt mezarında bulunmaktadır. Curie’nin defterlerinin yüksek oranda radyasyona maruz kaldığı ve şu an bile normal şartlar altında sergilenemediği bilinmektedir. Defterleri radyoaktif koruma bünyesinde incelenebilmektedir.

Aldığı ödüller ve başarılı çalışmaları ile bilim insanları arasında ilkleri yaşamış olup, ölümünün ardından kendisine “bilim için ölen kadın” denmiştir.

Posted in Ünlü Bilim Adamları and tagged , , .

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir