Louis Braille Kimdir, Braille Alfabesi

Louis Braille Kimdir?

Görme engelliler için oluşturulmuş, dünya çapında kullanılmakta olan körler alfabesinin mucidi olarak bilinen Louis Braille, 4 Ocak 1809 tarihinde Coupvray – Fransa’da dünyaya gelmiştir. Braille tarafından icat edilen körler alfabesinde 1 – 6 arasında belirli bir düzen içerisinde sıralanmış olan kabartmalı noktalar kullanılarak parmaklar aracılığıyla okuma yapılmaktaydı. Braille’nin üretmiş olduğu bu alfabe özel karakter içeren Asya dilleri dışında tüm dillere uyarlanmıştır.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

 

Coupvray’da doğan ve çocukluk yıllarının büyük bir kısmını Lisle’da geçiren Braille’nin babası, saraçlık yapmaktadır. Henüz üç yaşında iken babasının kaldığı odada bulunan saraç iğnesi ile bir gözüne zarar veren Louis Braille, bu olay sonucunda sol gözünü tamamen kaybetmiştir. Aynı anda yaşanan bir sorun nedeniyle sağ gözünde de kısmen hasar oluşan mucidin, 6 yaşında iken gözleri tamamen kör olmuştur.

Görme engeli nedeniyle ilk yıllarında birçok sorun yaşamasına karşın ailesinden aldığı destek ile okuma ve yazma dönemine kadar rahat bir yaşam sürmüştür. 7 yaşında iken Paris’te bulunan Genç Körler Kraliyet Enstitüsünden burs kazanan Louis Braille, aldığı burs ile yalnızca kendi yaşamını değil diğer görme engelli olan kişilerinde yaşamını değiştirmiştir.Louis Braille Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

Louis Braille’nin üretmiş olduğu sistemin temeli, Napolyon’un isteği üzerine Barbier tarafından hazırlanan gece karanlığında askerlerin ışık olmaksızın anlaşmalarını sağlamak üzere geliştirilen sisteme dayanmaktadır. Barbier’in o dönemde önermiş olduğu sistemin oldukça karışık ve zor olması nedeniyle askeriye tarafından da reddedildiği bilinmektedir.

1821 yılında Paris Milli Enstitüsünü ziyaret etmiş olan Barbier, o yıllarda Louis Braille ile tanışmıştır. Barbier ile yaptıkları konuşmalarda onun üretmiş olduğu düzeneğin hataları üzerinde duran ikili sistemin en önemli sorunu olarak alfabesinde bulunan harflerin insan parmağını hareket ettirmediği sürece anlaşılamaması olduğunu keşfetmiştir.

Louis Braille tarafından geliştirilmiş olan ve düzenlenen bu sistem ise Barbier’den farklı olarak altılı nokta sistemine dayanmaktaydı. Okul yıllarında yaşamış olduğu görme engeline karşın çello ve org çalan Louis Braille, Fransa’da bulunan birçok kilise de org çalmaya devam etmiştir. Zorlu yaşamına karşın önemli başarılara ulaşan Braille, 6 Ocak 1852 yılında Paris yakınlarında ölmüştür.

Louis Braille Neyi Buldu ve İcat Etti ; Günümüzde Kullanılan Körler Alfabesini bulmuştur.

Posted in Genel, Ünlü Bilim Adamları and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir