Lala Mustafa Paşa Kimdir ?

Lala Mustafa Paşa İle İlgili Bilgi

1500 – 1580’li yıllar arasında III. Murad Saltanatı sırasında yaşamış olan Lala Mustafa Paşa ya da Lala Kara Mustafa Paşa, toplamda üç ay dokuz günlük sadrazamlık yapmış, Osmanlı Devlet adamlarından birisidir. Osmanlı Devleti içerisinde ilk ve en önemli başarılarından birisini 1570 yılında Kıbrıs Serdarlığı döneminde göstermiş ve bu başarısı ile Kıbrıs Fatihi olarak adlandırılmıştır.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

 

  1. Selim’e lalalık etmesi nedeniyle Lala unvanını alırken seferlerde elde ettiği gelirler ve paraları, devletin farklı yörelerinde hayır işlerinde değerlendirmek üzere harcamıştır. Aslen Boşnak asıllı Sokullu Mehmet Paşa ile aynı köylü olan Lala Mustafa Paşa, Deli Hüsrev Paşadan aldığı destek ile I. Selim döneminde saraya girmiştir.

Bu dönemde berber olarak çalışmasına karşın I. Süleyman’ın dikkatini çeken Lala Mustafa Paşa, bir dönem çeşnigir ve mirahorluk yapmıştır. 1555 yılında Damat Rüstem Paşa sadrazam olduktan sonra saraydan uzaklaştırılmış, 1556 tarihinde Manisa valisi olan Şehzade Selim’in lalalığına tayin edilmiştir. Kendisi hakkında verilen bilgilerde Şehzade Selim ve Bayezid arasında çıkan sorunların, yine kendisinden kaynaklandığı söylenmektedir.

lala-mustafa-pasa

Lala Mustafa Paşa Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi 

Lalalık görevinde ilk olarak Şehzade Bayezid’in yanında bulunmuş ve Şehzade Selim’i kötüleyen mektuplar yazmasını sağlamıştır. İki kardeş arasında yaşanan sorunlardan sonra Selim Konya’ya atanırken Bayezid, Amasya’ya Kanuni tarafından atanmıştır. Bu dönemde Lala Mustafa Paşa Şehzade Selim’in yanına gönderilmiş, 1559 tarihinde Şehzade Selim ve Bayezid Konya’da çarpışmıştır.

Lala Mustafa Paşa 1560 tarihinde Budin – Pogeja sancakbeyliğine getirilirken ilerleyen dönemde Van beylerbeyi olmuştur. Erzurum, Halep ve Şam beylerbeyliği görevlerinde de bulunan Lala Mustafa Paşa, II. Selim döneminde Yemen’de Zeydi İmamlarından birisi olan Topal Mutahar’ın isyanı sırasında vezir olarak buraya gönderilmiştir.

Kıbrıs’ın Fethi, İran Seferi gibi birçok görevde bulunan, 30 Eylül 1579 tarihinde Sokullu Mehmet Paşa’nın ölümü sonrasında sadrazam olarak tayin edilen Şemsi Ahmet Paşa’nın ölümü nedeniyle 528 Nisan 1580 tarihinde sadrazam olmuştur. Yaklaşık üç ay boyunca yerine getirdiği sadrazamlık görevi sonrasında 7 Ağustos 1580 tarihinde İstanbul’da geçirdiği bir rahatsızlık sonrası yaşama gözlerini yummuştur.

Lala Mustafa Paşa Hakkında Kısa Notlar

Lala Mustafa Paşa Nereli : Sokoloviçi, Bosna-Hersek

Lala Mustafa Paşa Doğum Tarihi: 1500

Lala Mustafa Paşa Ölüm Tarihi : 7 Ağustos 1580

Lala Mustafa Paşa Mesleği: Osmanlı Sadrazamı

Lala Mustafa Paşa Hayatı İle İlgili Özet Bilgileri sizlere sunduk. Umarım Yararlı Olmuştur sizler için.

 

Posted in Asker Ve Komutanlar and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir