La Fontaine Kimdir

La Fontaine Kimdir?

Fabl Türü Denilince Akla Gelen İlk Yazarlardandır Jean La Fontaine..
Tanınan hali ile La Fontaine ya da tam ismi ile Jean de La Fontaine, 8 Temmuz 1621 tarihinde Château-Thierry, Fransa’da dünyaya gelmiştir. Fransız asıllı şair ve yazar olarak tanınan eserleri ile günümüzde dahi anılmaya devam edilen La Fontaine, fabl türünde eserler sunmuştur. Oldukça varlıklı bir aileye mensup olduğu söylenen, eğitimini Paris’te bulunan bir kolejde alan La Fontaine, burada tamamladığı eğitimi sonrasında Hukuk tahsili yapmıştır.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

 

Papaz olarak yetiştirilmek istenmesine karşın lise eğitimi aldığı dönemde kiliseden ayrılan La Fontaine, okul yaşantısında pek de istediği türde başarı elde edememiştir. Gençlik yıllarında babasının mesleği olan orman ve su kanallarında çalışmalar yapan La Fontaine, bir dönem memur olarak çalışmış olmasına karşın hiçbir işte devamlılık sağlayamamıştır.

1673 yılına kadar devam eden yaşamında Madam de la Sabliere’nin himayesine girmiş, ilim insanları ile felsefeciler, yazarlar ile tanışma fırsatı yakalamıştır. İlk kez bu dönemde masallar yazmaya başlayan La Fontaine, çağdaşları tarafından masal yazarı olarak gösterilmiş, o ise daha çok hayvanlara yüklediği ahlaki kavramlar üzerine yoğunlaşmıştır.La fontaine Sözleri

La Fontaine Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

Edebi yapıtları içerisinde teşhis ve intaki sanatı olarak adlandırılan bir yöntem kullanan La Fontaine, genellikle sade ve açık olmaya çalışmıştır. Yaşadığı dönemde Fransız edebiyatına kazandırdığı birçok eser, onun yüzyıllar boyunca yaşamasını sağlamıştır. Masallarında yer alan konulara bakıldığında ise şark klasiklerinden alınma olduğu görülmektedir. Örneğin Beydeba’nın Kelile ve Dimne isimli eserindeki hikayelerin 18’ini alarak şiirsel bir anlatım ile tekrar yayınlamıştır.

Masal tadında eserler sunuyor olsa da bu eserler genellikle geniş bir kitle tarafından algılanacak düzeydedir. Kişilerinde çoğunlukla hayvanları kullanmasına karşın bazen insanlara yer vermekte ve özellikle köylüleri olaylara sık, sık karıştırmaktadır. En sık kullandığı hayvanlar ise aslanlar, kurtlar, tilkiler, eşekler ve horozdur.

Toplamda 238 adet masal yazan, 12 kitapta bu masalları toplanan La Fontaine, 1668 yılında basılan ilk altı kitabında toplamda 124 masala yer verilmiştir. Masal dışında roman ve piyeslerde yazan La Fontaine’nin eserleri Türkçe’de dahil olmak üzere birçok dile çevrilmiştir.

La Fontaine Masalları (Eserleri)

1. Ağustos Böceği ile Karınca

2. Karga ile Tilki

3. Kurt ile Kuzu

4. Tavşanla Kaplumbağa

5. Kurt ile Köpek

6. Tilki ile Leylek

7. Horoz ile Tilki

8. Kedi ile Fareler

9. Kurt ile Leylek

10. Tarla Faresi ile Kent Faresi

11. Kurbağa ile Korkak Tavşan

12. Güvercin ile Karınca

13. Değirmenci Oğlu ile Eşeği

14. Ayının Dostluğu

15. Altın Yumurtlayan Tavuk

17. Tilki, Horoz ve Karga

18. Fino ile Eşek

19. Yarasa ile Gelincikler

20. Aslan ile Sinek

21. Horoz ile İnci

Konu Hakkında Görüş ve Bilgilerinizi Yorum Kısmından Paylaşabilirsiniz..

Posted in Edebiyatcılar and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir