Kim Jong Un Kimdir?

Kuzey Kore’nin günümüzdeki lideri olarak tanınan, Kim Jong il’in en küçük oğlu olarak bilinen Kim jong un 8 Ocak 1983 tarihinde Kore’de dünyaya gelmiştir. Kore İşçi Partisinin Birinci sekreterliğini yapmakta olan Kim jong un, babasının ölümü sonrasında Kuzey Kore Devlet Başkanlığı görevine getirilmiş, Büyük Halef sözleriyle tanıtılmıştır.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

 

Hakkında, Kore’nin genel yapısı itibariyle çok kısıtlı bilgilerin bulunduğu ve nerede yaşadığına, okuduğuna dair detaylı bilgilerin verilmediği Kim jong un, İsviçre yakınlarında bulunan Bern’de eğitim almıştır. Japon gazetelerinde yer alan bilgilere göre Bern’de 1993 yılında Pak Kol ismi altında eğitim alan Kim Jong Un, Gümligen özel olarak İngilizce eğitim veren International School’a gitmiştir.

Kim Jong Un kimdirEğitim aldığı dönemde yakın arkadaşları tarafından belirtildiği şekli ile utangaç olduğu dile getirilen Kim Jong Un, genellikle basketbol oynamış ve iyi ilişkiler kurmayı başarmıştır. Bugün Kuzey Kore’nin başta ABD olmak üzere dünyanın geri kalan kısmına uyguladığı yaklaşımı benimsemiş olan Kim Jong Un’un hakkında en detaylı bilgiler 2012 yılında yayınlanmıştır.

Kim Jong Un Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

 

Kendisi, varis olarak devletin başına geçmiş olmasına karşın 2001 yılında kardeşinin sahte pasaport kullanarak Japonya’da bulunan Disneyland’a geçmek istemesi nedeniyle varislikten alınmış ve yerine Kim Jong Un atanmıştır. Kim Jong İl’in ölümü sonrasında 20’li yaşlarda olmasına karşın Büyük Halef ifadesi ile Kuzey Kore’nin başına geçen Kim Jong Un, 2011 tarihinde Kore İşçi Partisi Politbürosu tarafından Kore Halk Ordusu Yüksek Komutanlığına Kim Jong Un atanmıştır.

kim-jong-un

2012 yılında Kuzey Kore Halk Ordusunda mareşal rütbesine terfi eden Kim Jong Un, bugün dünyanın en genç devlet başkanı olarak bilinmektedir. Özel yaşamında Ri Sol-Ju ile evli olan bu evliliğinden Kim Ju –ae isminde bir de çocuğu bulunan Kim Jong Un, yenilikçi bir devlet adamı olarak tanıtılmaktadır.

2015 yılında aslen Endonezya merkezli olan Sukarno Eğitim Vakfı tarafından barış ödülü alan Kim Jong Un, Kore’nin ağır sansürü nedeniyle yurtiçi ve yurtdışı gezilerinde yalnızca kendi medyası tarafından bilgiler aracılığıyla insanlara ulaşmaktadır.

Kim Jong Un Biyografisi ve Hayatı İle İlgili Bilgilerimize ekleme yapmak ister misiniz ?

Posted in Asker Ve Komutanlar, Ünlü Siyasetciler and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir