Kenan Evren Kimdir

12 Eylül Darbesi ile Bilinen ve 2015 Yılında Hayata Veda Etmiş Olan 17. Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren.

Kenan Evren İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

17 Temmuz 1917 tarihinde Alaşehir – Manisa’da doğan Kenan Evren, 9 Mayıs 2015 tarihinde Ankara’da ölmüştür. Asker ve devlet adamı kimlikleri ile tanıdığımız, Türkiye Cumhuriyetinin 7. Cumhurbaşkanı olan Kenan Evren, Türk Silahlı Kuvvetlerinin 17. Genelkurmay Başkanı olarak görev yapmıştır.

12 Eylül 1980 askeri darbesi ile özdeşleşen ve darbe sonrasında devlet başkanı unvanını alan Evren, 18 Haziran 2014 tarihinde Süleyman Demirel’e muhtıra vermesi, T.C. Anayasasını ve Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmesi suçlaması ile karşılaşmıştır.

Müebbet hapis cezası verilen ve orgenerallik rütbesinin erliğe düşürülmesi kararı alınan Evren, 9 Mayıs 2015 tarihinde GATA’da 97 yaşında iken yaşama veda etmiştir.

Kenan Evren Askeri, Siyasi HayatıKenan Evren Resimleri

Hayrullah Evren ve Naciye Evren’in dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Kenan Evren, İstanbul’da amcasının yanında büyümüştür. Alaşehir ve Manisa da eğitim alan liseyi İstanbul’da tamamlayan Kenan Evren, Maltepe Askeri lisesini bitirdikten sonra 1938 tarihinde Kara Harp okulundaki eğitimini topçu asteğmen olarak tamamlamıştır.

1946 tarihine kadar Takım ve Batarya komutanı olarak çeşitli birliklerde görev aldıktan sonra 1949 tarihinde Kurmay Yüzbaşı olarak Kara Harp Akademisini bitirmiştir.

Kore Savaşından sonra Güney Kore’de kalarak Türk Tugayında harekat ve eğitim şube müdürü ve kurmay başkanı olarak görevler üstlenmiştir. 1964 tarihinde tuğgeneral olan, 1967 tarihinde tümgeneral rütbesine ulaşan Kenan Evren, 1970 tarihinde korgeneral olmuştur.

1974 tarihinde Genelkurmay İkinci Başkanlığına seçilen ve 1977 tarihinde Kanlı 1 Mayıs sonrasında emekli olan 200 askerden sonra Kenan Evren beklenmedik bir şekilde Genelkurmay Başkanı olmuştur.

12 Eylül 1980 askeri darbesinin mimarı olan Evren hakkında ilerleyen dönemde darbenin CIA kanadıyla gerçekleştiğine dair bazı söylemler çıkmıştır. 2014 tarihinde yargılanmaya başlanmasına karşın 2015 tarihinde yaşama gözlerini yummuştur.

Kenan Evren Biyografisi ile Hayatı Hakkında Bilgilerinizi ve Görüşlerinizi Paylaşmak İsterseniz Eğer Tek Yapmanız Gereken Yorum Kısmından Görüşlerinizi Bize İletmektir. 

Posted in Ünlü Siyasetciler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir