Kazım Karabekir Kimdir, Hayatı Biyografisi Eserleri Vikipedi

Kazım Karabekir Kimdir, Hayatı  ve Yapmış Olduğu Çalışmalar Hakkında Bilgileri Sizlere Özet olarak açıklamak istiyoruz.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Kazım Karabekir İle İlgili Bilgi

23 Temmuz 1882 tarihinde İstanbul’da doğan Kazım Karabekir, 26 Ocak 1948 tarihinde Ankara’da ölmüştür. Asker ve siyasetçi kimliği ile tanınan Karabekir, Alçıtepe Kahramanı olarak anılmaktadır. 1902 – 1920 tarihleri arasında Osmanlı ordusuna hizmet eden 1920 – 1927 yılları arasında ise Türkiye Cumhuriyeti bünyesinde hizmet sunan Kazım Karabekir, Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşında yer almıştır.

1902 tarihinde Harbiye Mektebinden mezun olan ve 1905 tarihinde Mekteb-i Erkân-ı Harbiye’yi tamamlayan Kazım Karabekir, 1907 tarihinde Enver Paşa ile birlikte e İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin Manastır şubesini kurmuş, 31 Mart olayının bastırılması için Harekat Ordusuna katılmıştır.Kazım Karabekir Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları

Avrupa’da savaş ortamı hakim iken Paris’te bulunan Kazım Karabekir, 1914 tarihinde İstanbul’a dönmüş Genelkurmay II. Şube Müdürü olarak görevlendirilmiştir. Savaş hakkında mümkün olduğunca uzak durulmasını isteyen Kazım Karabekir, İstanbul ve Çanakkale boğazlarının güçlendirilmesi ve cephelerin daha güçlü hale getirilmesini düşünmektedir. 9 Aralık 1914 tarihinde Yarbay rütbesine ulaşan İran harekatına gönderilen Karabekir, Sarıkamış faciasından sonra İstanbul’a gelmiştir.

kazim-karabekir-kimdir-hayati-ve-biyografisi

1915 tarihinde İstanbul’a geldikten sonra 14. Tümen Komutanlığına atanan Karabekir Marmara Denizi ile Karadeniz kıyılarının tahkimatı ile ilgilenmiştir. Alçıtepe’de sayıca az olmasına karşın güçlü bir direniş gösteren, 3,5 ay boyunca düşmana karşı başarı ile savaşan Kazım Karabekir, Muharebe Gümüş Liyakat Madalyası ile ödüllendirilmiştir.

1922 tarihinde Edirne Milletvekili sıfatı ile Ankara’ya gelen ve meclis çalışmalarına devam eden Kazım Karabekir, İzmir İktisat Kongresine başkanlık yapmıştır. İstanbul Milletvekili seçildiği dönemde Doğu cephesi komutanlığını sürdüren Karabekir, 1924 tarihinde istifa etmiş ve siyasi alanda ilerlemiştir. 5. Türkiye Büyük Milletvekili Meclis Başkanlığı yapan Kazım Karabekir, 1948 tarihinde Ankara’da yaşama gözlerini yummuş ve geride bıraktığı izler ile anılmaya devam etmiştir.

Hayatı ve Biyografisi & Vikipedi Güncel Yaşam Hikayeleri Portalınız

Posted in Asker Ve Komutanlar and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir