Karl Marx Kimdir ?

Önemli Fikir Adamlarından ve Edebiyatçılardandır..

Karl Marx İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Karl Marx, 5 Mayıs 1818 yılında Prusya’nın Trier kentinde dünyaya gelmiştir. 19.yüzyıl filozofu ve devrimcisi olarak bilinir. Yahudi kökenlidir. Günümüz sosyal bilimlerinin ortaya çıkmasını sağlayan kişidir. En önemli ve bilinen eserleri 1848 yılında yazdığı Komünist Manifesto ve 1867 ile 1894 yılları arasında kaleme aldığı Kapital’dir. Bunlar dışında pek çok eser yayımlamıştır. Yapılan bir araştırmaya göre, hakkında en çok yazılan kişidir.

 

Üniversiteyi Bonn ve Berlin Üniversitesi’nde okudu. Mezun olduktan sonra Köln’de bir gazetede yazılar yazmaya başladı. Bu dönemde üzerinde çalıştığı konu tarihsel materyalizm idi. 1843 yılında Paris’e taşındı. Burada Friedrich Engels ile tanıştı. 1849 yılında sürgün edilmesi üzerine ailesi ile birlikte Londra’ya taşındı ve hayatının sonuna kadar burada yaşadı. Bu dönemde Birinci Enternasyonel için en önemli sembollerden biri oldu.



karl-marx

Karl Marx Kısaca Hayatı Ve Edebi Kişiliği

 

Jenny von Westphalen ile evli olan Karl Marx, bu evlilikten 7 çocuğa sahipti. Ancak Londra’da yaşam şartlarının iyi olmaması nedeni ile bu çocuklardan sadece 3’ü yaşamlarına devam edebildi. 1881 yılında karısı Jenny’i kaybetti. Eşinin ölümünden sonra 15 ay daha yaşadı. Karl Marx, bu dönemde nezle oldu ve bir türlü iyileşmedi. Bu nezle, sonrasında bronşit ve plöreziye neden oldu. Marx, 14 Mart 1883 yılında hayatını kaybetti. Öldüğünde bir vatanı yoktu. Londra’da bulunan aile üyeleri ve arkadaşları, 17 Mart 1883 yılında Marx’ı, Londra’da bulunan Highgate Mezarlığı’na defnetti. Cenaze töreninde çok az kişi vardı.

karl-marx-sozleri

Karl Marx Eserleri

Karl Marx’ın pek çok eseri bulunmaktadır. Bu eserlerinden başlıcaları Kutsal Aile ya da Eleştirel Eleştirinin Eleştirisi, Bruno Bauer ve Yandaşlarına Karşı, Ücretli Emek ve Sermaye, Fransa’da Sınıf Çatışmaları, Ücret, Fiyat ve Kazanç, Siyasal İktisatın Eleştirisine Katkı ve Doğu Sorunu’dur.

Karl Marx Hakkında Kısa Notlar

 

Nereli : Trier, Almanya

Doğum Tarihi: 5 Mayıs 1818′ da dünyaya gelmiş

Ölüm Tarihi: 14 Mart 1883′ de vefat etmiştir.

Karl Marx Hayatı İle İlgili Özet Bilgileri sizlere sunduk. Umarım Yararlı Olmuştur sizler için.

Posted in Edebiyatcılar, Ünlü Felsefeciler, Ünlü Siyasetciler and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir