Karagöz ve Hacivat Kimdir, Hayatı Ve Biyografisi

Türk Toplumu ve Kültürünün Simgelerinden Biridir Karagöz ve Hacivat.

Karagöz ve Hacivat İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan, günümüzde her ne kadar gelişen ve farklılaşan imkanlar ile etkisini yitirmiş olsa da geçmiş dönemde en önemli iletişim araçları arasında yer alan Karagöz ve Hacıvat, taklit ve karşılıklı konuşmaya dayanan, iki boyutlu tasvirler ile gerçekleştirilen, perde aracılığıyla yapılan gölge oyunudur.

 

Karagöz oynatıcısı kurgusal ve hayalbaz olarak tanımlanırken yardımcı olarak çırak, yardak ve dayrezen kullanılmaktadır. Oyunda karakterler kurgusal olarak konuşmaları baş hareketlerini kullanarak değiştirmektedir. Yüzyıllar boyunca etkin olsalar da her iki karakterin yaşayıp, yaşamadığı hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır.Karagöz ve Hacivat Kimdir?

Yaşadıkları döneme ilişkin farklı ve çeşitli pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu bakımdan elde edilen bulgular daha çok rivayetler üzerine kurgulanmaktadır. Gerçekten yaşamış oldukları düşünüldüğünde dahi, yaşadıkları dönemde bu denli iz bırakacak kadar önemli olmadıkları dile getirilmektedir. Karagöz’ün çingene olduğunu dile getirmesi, Bulgar gaydası çalması, farklı rivayet ve söylentilerin oluşmasına neden olmaktadır.

Hacıvat ve Karagöz’ün Orhan Gazi döneminde Bursa’da yapılan Cami yapımında çalışan iki işçi olduğu söylenmektedir. Çalışma konusunda pek mutlu olmayan, kendileri çalışmadığı gibi diğer işçilerinde çalışmasını engelleyen ikili, caminin zamanında bitmemesiyle sorumlu tutulur. İkili, cami inşaatının gecikmesinde sorumlu olarak kelleleri alınarak idam edilirken bugünkü gölge oyununu Şeyh Küşteri ortaya çıkarmış, onların ölümüne olan üzüntüsü nedeniyle kuklaları ile perde arkasında yer almıştır.

Posted in Edebiyatcılar and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir