Louis Joseph Gay-Lussac Kimdir ?

Dünyanın En Tanınmış Kimyacı ve Fizik Bilim Adamlarındandır. 

Joseph L. Lussac İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Fransız kimyacı ve fizikçidir. Pek çok alanda çalışmalar yapmıştır; ancak en çok gaz ile ilgili çalışmaları ve gaz yasaları ile tanınmıştır. 1778 -1850 yılları arasında yaşamıştır.

 

1778 yılında Saint – Leonard’ da doğdu. Eğitimine burada başlayıp daha sonra Paris’e yerleşti. Öğrenimi boyunca matematikle birlikte fizik ve kimyaya ilgili oldu. Öğrenimi bitince Berthollet’in  ( Fransız kimyacı ve fizikçi) asistanlığını yapmaya başladı.  Gazlar ile ilgili çalışmaları ön plana çıktı. Bunun yanı sıra Avrupa’da yerin manyetik alanı ile ilgili de pek çok çalışma yaptı. 1808 yılında fizik profesörü oldu, 1809’da da kimya profesörü oldu. Her iki alanda da çalıştı. Bir süre sonra fizik profesörlüğünü bırakıp kimya profesörlüğü yapmaya devam etti. Bunlar dışında Joseph L. Lussac 1830 ve 1838 yılları arasında milletvekilliği yaptı. Kendisine 1839’da soyluluk ünvanı verildi.Joseph L. Lussac 1850 yılında Paris’te öldü.

Louis Joseph Gay-Lussac

Joseph L. Lussac, Yaşamı Ve Bilime Katkıları

 

Joseph L. Lussac hayatı boyunca hem fizik hem de kimyayla ilgilenmiştir. 1802’ de Charles yasası olarak adlandırılan yasa üzerine çalışmalar yapmıştır.

Hidrojen balonlarını değişik yüksekliklere göndererek farklı sıcaklık ve nemlilikteki havayı incelemiş ve deneyler yapmıştır.

Potasyum ve sodyum metallerini hem daha düşük bütçeyle hem de daha çok üretmeyi başarmıştır. Kendisi gibi kimyacı olan Thenard ile iyot, bor ve bor florürün elde edilmesine katkıda bulunmuştur.  Hidroklorik ve hidrosiyanik asitlerin bileşiminde oksijen bulunmadığını saptamıştır.

Bileşik kökler yasasını ortaya çıkarmıştır.

Kimya alanındaki önemli bir katkısı da belli bir karışımdaki bir maddenin miktarının bulunması için kullanılan hacme dayalı analizdir.

Öne çıkan yapıtı  Recherchcs Physi-co-Chimique (Fizik ve kimya araştırmaları ) dır.

Joseph L. Lussac Charles yasası

Charles yasası Gay- Lussac yasası olarak da bilinir. Charles yasası Jacques Charles’ın çalışmalarını kapsar, Joseph L. Lussac bu çalışmaları genişletmiştir. Bu çalışmada, gazların genleşme katsayılarının aynı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonraki zamanlarda bu yasa daha da geliştirilerek ve genişletilerek Amedeo Avogadro tarafından Avagadro Yasası ortaya çıkarılmıştır.

Joseph L. Lussac Hakkında Kısa Notlar

Nereli : Saint-Léonard-de-Noblat

Doğum Tarihi: 6 Aralık 1778′ da dünyaya gelmiş

Ölüm Tarihi: 9 Mayıs 1850 ‘ de vefat etmiştir.

Joseph L. Lussac Hayatı İle İlgili Özet Bilgileri sizlere sunduk. Umarım Yararlı Olmuştur sizler için.

Posted in Ünlü Bilim Adamları and tagged , , .

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir