Joseph John Thomson Kimdir?

Britanya asıllı İngiliz Fizikçi Joseph John Thomson, 18 Aralık 1856 tarihinde Manchester – İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Elektron ve izotop gibi kavramları keşfeden kişi olarak da bilinen Joseph John Thomson, yaptığı çalışmaları ve buluşları ile 1906 tarihinde Nobel Fizik ödülüne layık görülmüştür. Yerel bir bölgede tekstil işi ile uğraşan annesinin yanında büyüyen, babası ise antik bir kitap dükkanı ile uğraşan Thomson, eğitiminin ilk döneminde özel okullarda bulunmuştur.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

 

Eğitim aldığı süreç içerisinde kısa sürede yetenekleri ile fark edilen, henüz 14 yaşında iken oldukça başarılı çalışmalara imza atan Joseph John Thomson, 1870 tarihinde Owen Kolejine kabul edilmiştir. Ailesi tarafından bir lokomotif üreticisinde yardımcı mühendis olarak işe sokulmak istenmesine karşın 1873 tarihinde babasının ölümü ile bu konuda ki tüm düşünceler dağılmıştır.

joseph-john-thomson 

1876 tarihinde Trinity Kolejinde eğitim aldığı dönemde Cambridge’ye geçen Joseph John Thomson, 1880 tarihinde elde ettiği iki ödül ile matematik üzerine lisans diplomasını almış ve daha sonra yüksek lisans eğitimini de tamamlamıştır.

Joseph John Thomson Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

1884 tarihine kadar devam eden eğitim çalışmaları sonrasında bu tarihlerde Cambridge Üniversitesinde kıdemli fizik profesörü olan Joseph John Thomson, aynı dönemde Ernest Rutherford’un da öğretmenliğini yapmıştır. Özel yaşantısında bu dönemde hareketli zamanlar geçirmiş, fizikçi ve tıp profesörü olan Sir George Edward’ın kızı Rose Elisabeth ile 1890 tarihinde evlenmiştir.

thomson-atom-modeli

Birçok bilim adamına göre atomlar, temel bir parçacıktan meydana gelmekteydi. Bu parçanın en küçük atom olan hidrojen olduğunu iddia eden bilim insanlarının aksine Thomson, 1897 tarihinde bu parçacığın, şuanda elektronlar olarak da bilinen atom altı parçacıklar olduğunu ve bir atomdan 1000 kat daha küçük olduğunu söyleyen ilk kişidir.

Katot ışınları üzerine yaptığı çalışmalar sırasında bu durumu keşfeden Thomson, 30 Nisan 1897 tarihinde fikirlerini net olarak duyurmuştur. Thomson Atom Modeline göre atom artı yüklü maddeden oluşmuştur. Elektronlar bu artı yüklü madde içerisine gömülüdür ve hareket edemezler. Elektronların sahip olduğu kütle çok küçük olup atomun tüm kütlesi artı yüklü maddede oluşur. Son açıklaması ise atomun küre şeklinde olduğudur.

Posted in Genel.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir