Jons Jakob Berzelius Kimdir?

İsveçli ünlü kimyagerlerden birisi olan, 20 Ağustos 1779 tarihinde Östergötland’da dünyaya gelen Jons Jakob Berzelius, günümüzde geçerli olan modern kimyasal notasyonu keşfeden, John Dalton, Antoine Lavoisier, Robert Boyle gibi isimlerle birlikte modern kimyanın kurucusu olarak görülen birisidir. 1779 tarihinde Östergötland’da bağlı Vaversunda kasabasında dünyaya gelen Berzelius, henüz çok genç yaşlarında iken ailesinin büyük bir kısmını kaybetmiştir.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Vaversunda geçirdiği dönem sonrasında Linköping’te eğitim yaşantısına adım atan Berzelius, Katedralskolan’da eğitimini sonlandırmıştır. Birçok önemli bilim insanının hem eğitim hem de görevler üstlendiği Uppsala Üniversitesinde, tıp doktoru unvanıyla mezun olan Berzelius, 1801 yılında mezuniyeti sonrasında Anders Gustaf Ekerberg isimli bir kimyager yanında staj yapmaya başlamıştır.

 Tıp doktoru olmasına ve kısmen ilk çalışmalarına bu alanda adım atmasına karşın, Ekerberg’in yanında başlayan stajı nedeniyle kimya bilimine ilgi duymuş ve bu süreçten sonra tüm ilgisini bu alana yönlendirmiştir. Nitekim tıp doktoru unvanından sonra 1807 tarihinde kimyager ve ecza profesörü olarak Karolinska Enstitüsünden mezun olmuştur.

Jons Jakob Berzelius Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

Jons Jakob Berzelius’un keşfi öncesinde aktif olarak kullanılmasına karşın bir sınıflandırması bulunmayan ve özel bir tanımlama getirilmeyen Silisyum, 1824 tarihinde resmi olarak kendisi tarafından keşfedilmiş ve literatüre kazandırılmıştır. Özel yaşantısında 1835 tarihinde Elisabeth Poppius ile yaşamını birleştiren Jons Jakob Berzelius, 1836 tarihinde çalışmaları nedeniyle Copley Madalyasına aday gösterilmiş ve ödülü almıştır.

Vaversunda başlayan, Linköping’te devam eden ve Katedralskolan’da sonlanan eğitim yaşantısı, tıp doktoru unvanı ve kimya alanında yaptığı çalışmalarla modern kimyanın bugünkü seviyesine ulaşmasında diğer kimyacılar gibi büyük bir etkisi bulunmaktadır. Aktif yaşantısı içerisinde çeşitli eserler de sunan Jons Jakob Berzelius, 7 Ağustos 1948 tarihinde İsveç’in başkenti olan Stockholm’de yaşama gözlerini yummuştur.

Kimya alanı içerisinde Silisyum ve modern kimyanın temelleri dışında doğrudan literatüre polimer, izotop ve allotrop gibi kavramların kazandırılmasını sağlayan kişi olarak bilinir. Halen, onun öngördüğü ve sunmuş olduğu bilimsel bulgular eşliğinde geliştirilmekte olan birçok araştırma ve geliştirme çalışması devam etmektedir.

Posted in Genel and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir