John Fitzgerald Kennedy Kimdir?

John Fitzgerald Kennedy Amerika Birleşik Devletlerinin 35. Başkanı olup Joseph Patrick Kennedy ve Rose Elizabeth Fitzgerald’ın ikinci çocuğu olarak 29 Mayıs 1917, Brooklyn, Massachusetts’te dünyaya gelmiştir. Yaşadığı aile ortamında hem fiziksel hem de zihinsel açıdan oldukça zorlu bir rekabet ortamı bulunmakla birlikte ilk eğitimini Katolik Kilisesinde dinsel öğretiler ile almıştır.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

 

1940 yılında Harvard Üniversitesine giren ve burada eğitimini tamamlayan John Kennedy tezini, Birleşik Krallık’ın Savaşa hazırlıksız yakalanmasının nedenleri üzerine hazırlamıştır. Bu tezi ile hem ABD’de hem de Birleşik Krallık’ta ilgi toplayan John Kennedy, 1938 yılında altı ay boyunca Londra büyükelçisi olan babasının sekreterliğini yapmıştır.

ABD’nin II. Dünya Savaşına girişiyle birlikte 1941 yılında ABD Deniz Kuvvetlerine katılan John Kennedy, iki yıllık görev süresinin ardından Büyük Okyanus’un güneyine gönderilmiş, PT Gemilerinde komutanlık yapmıştır. Komutasında bulunan bir geminin Japon Destroyeri tarafından batırıldığı sırada ağır yaralanmasına karşın mürettebatını kurtarması nedeniyle madalya almış, 1945 yılında terhis olmuştur.John Kennedy Kimdir

John Fitzgerald Kennedy Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

Katolik ve İrlanda asıllı bir aileye mensup olan Kennedy, 1947 – 1953 yılları arasında Temsilciler Meclisinde Demokrat Partinin Massachusetts temsilcisi olarak görev almıştır. 1953 – 1960 yılları arasında ABD Senatosunda görev alan siyasetçi, 1960 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde Başkan Yardımcısı ve Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Richard Nixon’ı yenerek ABD tarihinin en genç başkanı olmuştur.

ABD tarihi açısından aynı zamanda tek Katolik başkan olan Kennedy, Pulitzer Ödülü kazanan ABD Başkanı olarak bilinir. Başkanlığı döneminde Küba’da bulunan Fidel Castro yönetimini devirmeyi amaçlayan Domuzlar Körfezi Çıkarması, Küba Füze Krizi, Apollo Projesi, Berlin Duvarı’nın inşa edilmesi gibi pek çok olayın içinde yer almıştır. Ayrıca yine başkanlık süreci içerisinde Afroamerikan Sivil Haklar Hareketinin de kurucusu konumundadır.

22 Kasım 1963 tarihinde Dallas ziyareti sırasında suikast sonucu öldürülen John F. Kennedy’nin ölümü sonrasında Lee Harvey Oswald tutuklanmış ancak mahkemeye çıkarılmadan önce Jack Ruby tarafından vurularak öldürülmüştür. Suikasti araştıran komisyon, cinayetin Oswald tarafından tek başına işlendiği yönünde karar almış, ancak bu olay uzun süre gizemini korumaya devam etmiştir.

Posted in Ünlü Siyasetciler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir