Işık Koşaner Kimdir, Hayatı Ve Biyografisi

Işık Koşaner Kimdir,  Hayatı ve Yapmış Olduğu Çalışmalar Hakkında Bilgileri Sizlere Özet olarak açıklamak istiyoruz.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Işık Koşaner İle İlgili Bilgi

5 Aralık 1945 tarihinde İzmir’de doğan Işık Koşaner, Türk Silahlı Kuvvetlerinde 27. Genelkurmay Başkanlığı yapmıştır. 29 Temmuz 2011 tarihinde istifa ederek görevinden, kendi isteği ile ayrılan Işık Koşaner 1966 – 2011 tarihleri arasında Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmet etmiş ve önemli görevlerde bulunmuştur.

Yaşamının gençli dönemini İzmir’de geçiren 1963 tarihinde Kuleli Askeri Lisesinden mezun olan Işık Koşaner, 1965 tarihinde Kara Harp Okulunu tamamlamış ve 1966 tarihinde Piyade Okulundan mezun olmuştur. 1976 tarihine kadar Kara Kuvvetlerine bağlı olarak takım ve bölük komutanlığı, dağ komando okulu gibi alanlarda görev alan Koşaner 1978 tarihinde Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.



isik-kosaner-kimdir-hayati-ve-biyografisi

Işık Koşaner Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları

İtalya’da Napoli kentinde Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığı (AFSOUTH)’na bağlı olarak karargah subaylığı yapan asker, 3. Ordu Komutanlığı Lojistik Başkanlığı Plan Koordinasyon Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Strateji Kuvvet Plan Dairesi’nde Kuvvet Plan ve Program Şube ile Strateji Şube Müdürlüğü, 8. Piyade Tümen 131. Piyade Alay Komutanlığı, Genelkurmay Özel Harp Dairesi Kurmay Başkanlığı ve Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Kurmay Başkanlığı gibi görevlerde bulunmuştur.

Tuğgeneral rütbesinde 1992 tarihinde ulaşan 1996 tarihinde Tümgeneral rütbesini alan Işık Koşaner Kara Harp Okulu komutanlığı görevini yapmıştır. 2000 yılına gelindiğinde Korgeneral rütbesine ulaşmış 2004 tarihinde ise Orgeneral rütbesini almıştır. Orgeneral olarak Ege Ordusu Komutanlığı ve Genelkurmay II. Başkanlığı görevlerini yapmıştır.

2010 tarihinde Yüksek Askeri Şura ile Genelkurmay Başkanlığına atanan Işık Koşaner 2011 tarihinde YAŞ kararları öncesinde hava, kara ve deniz kuvvetleri komutanlarıyla birlikte emekliliğine halen süre olmasına karşın emekliliğini istemiştir. Işık Koşaner istifasında Balyoz ve benzeri davaların hakka, adalete ve vicdani değerlere uygun olarak yapıldığını, pek çok hukukçu gibi kabul etmenin zor olduğunu dile getirmiştir.

Hayatı ve Biyografisi & Vikipedi Güncel Yaşam Hikayeleri Portalınız

Posted in Asker Ve Komutanlar and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir