Humphry Davy Kimdir?

Kimyager, fizikçi ve mucit olarak tanınan, aslen İngiliz olan Humphry Davy, 17 Aralık 1778 tarihinde Penzance’de dünyaya gelmiştir. Cornwall’da bulunduğu dönemde bilime olan ilgisi ile bu alanda çalışmalar yapmaya başlamıştır. Özellikle bu çalışmaları içerisinde birleşik elektrik enerjisi ile ayrıştırılmış olarak elde ettiği saf elementler önemli bir yere sahiptir.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

 

Yalnızca fizik ve kimya alanlarında değil tıbbi konularda da çalışmaları bulunan Humphry Davy’in Bristol’de bulunan ciğer hastalıklarının tedavi edildiği hastanede gerçekleştirmiş olduğu önemli işler nedeniyle 1799 tarihinde azot protoksidin güldürücü etkisini ortaya çıkarmıştır. Gazların fizyolojik olarak etkilerini keşfetmeye yönelik çalışmalarında diğer birçok bilim insanının aksine deneyleri kendi üzerinde gerçekleştirmiştir.

 1803 yılına kadar Bristol’da sürdürdüğü çalışmaları sonrasında Londra’ya gelen ve burada Royal Society’ye üye olan, ilerleyen dönemde ise burada başkanlık görevinde bulunan Humphry Davy, ilerleyen süreçte çalışmalarına bu kurum çatısı altında devam etmiş, uzmanlığı olan onlarca alanda eserler sunmuştur.

Humphry Davy Kimdir

Humphry Davy Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

1807 tarihinde erimiş kül içerisinden elektrik akımı geçirmiş olan Humphry Davy, bu sırada potasyum ismini vermiş olduğu elementi ve daha sonra sodadan sodyum elementini ayırmayı başarmış, bir sonraki yıl içerisinde ise baryum, stronsiyum ve kalsiyum elementlerini bulmuştur. Kimya alanında yaptığı çalışmalarda asit özelliğinin hidrojenin varlığından ortaya çıktığını iddia eden Humphry Davy, anhidritlerin daha farklı bir yapıya sahip olduğunu ifade etmiştir.

Humphry Davy, elektroliz ürünleri üzerinde ölçmeler yaparak elektrik yayınını da keşfetmiş, Faraday ile o dönem gazların sıvılaştırılması üzerine çalışmalar gerçekleştirmiştir. 1813 yılına gelindiğinde Fransız Fen Akademisine giren Davy, Kraliyet Enstitüsünde bağışlar üzerine geliştirilmiş iki bin elemanlık bir pil yardımı ile birçok kimyevi araştırmanın yapılmasını sağlamıştır.

1817 tarihinde oksitlenme tepkimeleri aracılığı ile platinin katalitik özelliklerini belirleyen Davy, maden ocaklarında grizu patlamalarına karşı kullanılan tel kafesli emniyet lambalarının üretilmesini sağlamıştır. Bilimsel çalışmaları içinde yapmış olduğu buluşmalar dışında Consolalions in Travel or the Last Days of a Philosopher yani Gezinin Verdiği Avunma veya Bir Filozofun Son Günleri isminde bir de eseri bulunmaktadır.

Posted in Ünlü Bilim Adamları.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir