Hiram Abas Kimdir

Bay Pipo Lakabı İle Bilinen MİT içinde önemli görevler yapan ve hala tam olarak aydınlatılamamış bir cinayete kurban giden Hiram Abbas’ı yakından tanıyalım.

Mustafa Hiram Abas, Türk istihbaratçı. Vikipedi
Doğum tarihi: 1932, İstanbul
Suikaste uğradığı tarih ve yer: 26 Eylül 1990, İstanbul

Hiram Abas İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

1932 tarihinde İstanbul’da doğan ve 26 Eylül 1990 tarihinde İstanbul’da ölen siyasetçi kimliği ile tanınan Hiram Abbas ya da bilinen lakabı ile Bay Pipo, İstanbul’da temel eğitimini tamamladıktan sonra üniversite eğitimi almak üzere Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine girmiş ve eğitimini burada tamamlamıştır.

Müfettişlik görevini tamamladıktan sonra yedek subay olarak girdiği askerlik döneminde aynı zamanda MİT görevlisi olarak da çalışmaya başlayan Hiram Abbas, 12 Mart döneminde yaşanan olaylar sırasında MİT’ görevi ile etkin bir pozisyon üstlenmiştir.

Hiram Abas resimleri

Hiram Abas Hayatı1978 tarihinde Namık Kemal Ersun’un tasfiyesinden sonra kendi isteği ile görevinden ayrılan ve emekli olan Abbas, 1983 yılına kadar çeşitli görevlerde bulunmuş, bu tarihlerde MİT görevine ikinci kez dönmüştür. 1988 tarihinde yayınlanmış olan bir MİT raporu nedeniyle bazı faaliyetlerden sorumlu tutulan Abbas, Mehmet Eymür ile birlikte pasif göreve alınmak istenmesi nedeniyle ikinci kez görevinden ayrılmıştır.

Korkut Eken, Mehmet Fuat Doğu ile oldukça yakın ilişkiler kuran ve hatta Doğu ile baba oğul ilişkisi içerisinde yıllarda çalışmalar yapan Hiram Abbas, Amerikan Silah Firmalarının Türkiye faaliyetleri doğrultusunda çalışmalar yapmaya başlamıştır. 26 Eylül 1990 sabahı, işine gitmek üzere çıktığı yolda suikasta uğrayan Abbas, yaşama gözlerini yumarken cinayet DEV-Sol örgütü tarafından üstlenilmiştir.

DEV-SOL örgütü tarafından üstlenildiği düşünülen bu cinayet hakkında özel bir soruşturma yapılmamış ve dava zaman içerisinde tozlu raflar arasında kaybolarak unutulmuştur. 1999 yılında Soner Yalçın tarafından yazılan Bay Pipo kitabında doğrudan ya da dolaylı olarak Hiram Abbas’ın da içinde olduğu bazı gerçek olayları konu alan bir araştırma kitabı yayınlamıştır. Yine televizyon ekranlarında yayınlanmakta olan Kurtlar Vadisi dizisinde Aslan Akbey isimli karakterin Hiram Abas’ı temsil ettiği söylenir.

Hiram Abas Biyografisi, Hayatı Hakkında Bilgilerinizi, Yorum Görüş ve Eleştirilerinizi Bizimle Paylaşır mısınız ?

Posted in Ünlü Siyasetciler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir