Hasan Aksay Kimdir, Hayatı, Biyografisi Eserleri

Hasan Aksay Kimdir, Hayatı ve Yapmış Olduğu Çalışmalar Hakkında Bilgileri Sizlere Özet olarak açıklamak istiyoruz.

Hasan Aksay İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

1947 tarihinde İzmir – Ödemiş’te doğan Hasan Akay, 1968 – 2011 tarihleri arasında Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmet etmiştir. Hava Orgeneral olarak hizmet sunan Hasan Akay, 29 Temmuz 2011 tarihinde emekli olduktan sonra yerine Mehmet Erten gelmiştir.

1965 tarihinde Askeri Hava Lisesinden mezun olan Hasan Akay, 1967 tarihinde Hava Harp Okulunu bitirmiş ve 1969 tarihinde Uçuş okulundan mezun olmuştur. 1979 tarihine kadar Hava Kuvvetlerine bağlı olarak filo kol uçucusu olarak görev alan Aksay, 1981 tarihinde Hava Harp Akademisini bitirmiştir.

hasan-aksay-kimdir-hayati-ve-biyografisi

Hasan Aksay Kimdir? Hayatı ve ÇalışmalarıHava Harp Akademisinden mezun olduktan sonra kurmay subay olarak 4. Ana Jet Üs 141. Filo Komutanlığında Eğitim Subaylığı, Harekat Subaylığı ve Filo Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Genel Sekreterlik Koordinasyon Şubesinde Harekat Subaylığı ve Şube Müdürlüğü, Ottawa Askeri Ataşeliği, 6. Ana Jet Üs Komutanlığında Kontrol Heyeti Başkanlığı ve Harekat Komutanlığı, 2. Taktik Hava Kuvveti Komutanlığında Harekat Başkanlığı gibi görevlerde bulunmuştur.

1994 tarihine gelindiğinde Akademideki eğitimini başarıyla tamamlamıştır. Tuğgeneralliğe terfi ettikten sonra 8. Ana Jet Üs Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Harekat Başkanlığı Plan Harekat Daire Başkanlığı görevlerini yapan Aksay, 1998 tarihinde Tümgeneralliğe terfi etmiş 1. Taktik Hava Kuvveti Komutan Yardımcılığı ve Hava Kuvvetleri Harekat Başkanlığı görevlerini yürüttü.

2002 yılında Korgeneralliğe terfi ettikten sonra Hava Eğitim Komutanlığı, 1. Hava Kuvveti ve Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Değerlendirme ve Denetleme Başkanlığı ile Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı gibi görevlerde bulunmuştur.

2007 tarihinde Orgeneralliğe terfi eden Hasan Akay, Orgeneral rütbesi ile Harp Akademileri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapmıştır. 29 Temmuz 2011 tarihinde Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarıyla birlikte aynı dönemde emekliliğini istemiş ve orduya verdiği hizmeti tamamlamıştır.

Hayatı ve Biyografisi & Vikipedi Güncel Yaşam Hikayeleri Portalınız

Posted in Asker Ve Komutanlar and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir