Harezmi Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

Harezmi Kimdir, Hayatı Ve Biyografisi

İslam Aleminin Dünya Bilimine Hizmet Eden Bilim Adamları İçinde Öne Çıkanlardan Biridir Harezmi. Cebir Konusunda Yapmış olduğu Çalışmalar İle Tanınan Bu Büyük Bilim İnsanı Günümüzde de Övgü İle Anılan Bir Çok Çalışmayı İnsanlığa Armağan Etmiştir. Cebirin kurucusu ve geliştiricisi olarak ta bilinmekte olan Harezmi Hakkında Bilgilerinizi Güncellemeye Ne Dersiniz ?

Harezmi İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Harezmi veyahut tam isimi ile Ebû Ca’fer Muhammed bin Mûsâ el-Hârizmî 780 tarihinde Harezm denilen bölgede dünyaya gelmiş, matematik, gökbilim, coğrafya ve algoritma gibi alanlarda çalışma yapmıştır. Aslen Fars orijinli bir bilim insanı olan Harezmi hem kendi dönemi içerisinde hem de ilerleyen dönemlerde alakalı alanlarda ilmi gelişmelere ışık tutmuştur.

Karizmi’de dünyaya adım atmış olmasına rağmen ismini alan Harezm bölgesinde hayatının ehemmiyetli bir dönemini geçiren ve temel eğitimini burada bitiren Harezmi, Bağdat’ta bulduğu ilk senelerde ilmi konular ile ilgili bilgi sahibi olmaya başlamıştır. Antik Mısır, Mezopotamya, Yunan ve Antik Hint yapıtlarını içeren Bağdat Saray Kütüphanesi’nde çalışmalar yapmaya başladığı dönemde Abbasi halifesi Mem’undan da destek almıştır.

Harezmi Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

Harezmi Kimdir? Kısaca HayatıCebir alanında El’Kitab’ül-Muhtasar fi Hısab’şehir Cebri ve’l-Mukabele (Cebir ve Eşitlik Hesabı Üzerine Özet Kitap) isimli bir yapıt hazırlayan bilim insanı matematik alanında yapmış olduğu çalışmalar sayesinde temel Cebir’in temelini oluşturan kişi olarak bilinir. Öyle ki sıfır rakamını ve x bilinmeyenini kullandığı bilinen ilk kişi olduğu bilinmektedir.

Coğrafya alanında dağlar ve kum yuvaları üzerine hesaplamalar yapan Harezmi, Kitab al-Muhtasar fil Hisab el-Hind, El-Mesahat gibi matematik alanında sunduğu eserler yanında astronomi alanında Zîc-ul Harezmî, Kitab al-Amal bi’l Usturlab ve Kitab’ul Ruhname gibi eserlerde sunmuştur. Harezmi’nin 850 tarihinde Bağdat yakınlarında can verdiği tahmin edilmektedir.

1. Cebir ve Mukâbele Hesabı Üzerine Özet Kitap (Kitâb el-Muhtasar fî Hisâb el-Cebr ve’l Mukâbele)

2. Hint Hesabı Üzerine (Kitâb el-Hisâb el-Hindî)

3. Yer’in Biçimi Üzerine (Kitâbu Suret el-Ard)

4. Sindhind Zîci (Zîc el-Sindhind)

5. Usturlap Yapımı Üzerine (Kitâb al-Amal bil-Usturlâb)

6. Toplama ve Çıkarma Üzerine (Kitâb elCem‘ ve el-Tefrîk)

Sizlerde Dünyaca Ünlü Bilim Adamı Harezmi Hakkında Bilgi ve Görüşlerinizi Bizlerle Paylaşmak İster misiniz ?

Posted in Ünlü Bilim Adamları and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir