Hamdullah Suphi Tanrıöver Kimdir?

Cumhuriyet döneminin önemli isimlerinden birisi olan, Türk edebiyatının usta isimleri arasında bulunan Hamdullah Suphi Tanrıöver, yazar, öğretmen, milletvekili ve siyasetçi gibi yönleriyle tanınmıştır. 1885 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Hamdullah Suphi Tanrıöver, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in kurulduğu ilk dönemlerde TBMM’de yapmış olduğu coşkulu konuşmalar ile Milli Hatip ve Cumhuriyet Hatibi olarak tanıtılmıştır.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Babası, Tanzimat dönemi bilim ve siyaset adamlarından birisi olan Abdüllatif Suphi Paşa olup dede ilk Osmanlı maarif nazırlarından Sami Paşa’dır. Çocukluk yıllarında yoğun ve bir o kadarda farklı kültürel ortamlarda bulunan Hamdullah Suphi Tanrıöver, ilk kez hazırladığı şiirlerini amcası Sezai Bey’e ait olan Paris’te yayınlanan Şura-yı Ummet isimli gazetede yayınlamıştır.

  1. Abdülhamit döneminde parasız yatılı olarak Galatasaray Lisesinde eğitim alan Hamdullah Suphi Tanrıöver, 1904 yılında buradaki eğitimini tamamlamış, meslek öğretmeni olmayı istemiştir. Ayasofya Rüştiyesinde hitabet, Fransızca, edebiyat gibi dersler alan Hamdullah Suphi Tanrıöver, Darülfünun’da Türk – İslam sanatı üzerine dersler vermiştir.

Hamdullah Suphi Tanrıöver Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

hamdullah-suphi-tanrioverSahip olduğu güçlü hitabet gücü ile özellikle İstanbul’da işgalci güçlere karşı düzenlenmiş olan mitingler ve açık hava toplantılarında konuşmalar yapan, Son Osmanlı Mebusan Meclisine 1920 yılında Antalya üyesi olarak seçilen Hamdullah Suphi Tanrıöver, Misak-ı Milli lehine konuşmalarda bulunmuştur. Mebusan Meclisinin kapatılması sonrasında ise milli mücadeleye destek vermek üzere Ankara’ya gitmiştir.

TBMM’nin ilk döneminde meclise milletvekili olarak katılan, ilk kabine içerisinde Maarif Vekili olarak görevlendirilen Hamdullah Suphi Tanrıöver, bir yıl bu görevde kaldıktan sonra Mehmet Akif Ersoy’un yarışmaya katılması için çaba harcamış, İstiklal Marşı’nı mecliste etkili ve gür hitabet gücü ile tüm milletvekillerine karşı okumuştur.

1 ve 2. TBMM dönemlerinde İstanbul milletvekili olarak yer alan Hamdullah Suphi Tanrıöver, 1925 yılında ikinci kez Milli Eğitim Bakanı olmuştur. Türk Ocaklarının başkanlığını sürdürdüğü dönemde büyük bir atılım gerçekleştirerek tüm yurda ulaşan Tanrıöver, 1945 – 1946 yılları arasında İçel ve İstanbul Milletvekili olarak mecliste yer almıştır. 1885 yılında İstanbul’da başlayan yaşamı 10 Haziran 1966 tarihinde yine İstanbul’da sona ermiştir.

Hamdullah Suphi Tanrıöver’in Eserleri
  • Namık Kemal Bey Magosa’da (1909),
  • Günebakan (makaleler, 1929, haz. Fethi Tevetoğlu. 1987)
  • Dağyolu (hitabeleri, 1931; Fethi Tevetoğlu. 1987).
  • Anadolu Milli Mücadelesi (1946),
  • Dağyolu ve Günebakan’dan Seçmeler (baskıya haz. M.Necati Sepetçioğlu, 1971).

Hamdullah Suphi Tanrıöver Biyografisi İle İlgili Bilgileri Kısaca Açıkladık. Sizlerde Katkıda Bulunur musunuz?

Posted in Edebiyatcılar, Ünlü Siyasetciler and tagged , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir