Gülten Dayıoğlu Kimdir, Hayatı Ve Biyografisi

Türk Edebiyatına Yön Veren Edebiyatçılardan Olan Gülten Dayıoğlu Hayatı Hakkında Merak Edilenleri Kısaca Açıklamaya Çalıştık.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Gülten Dayıoğlu İle İlgili Bilgi

1935 tarihinde Kütahya – Emet’te doğan Gülten Dayıoğlu 1963 tarihinde başladığı aktif kariyerini günümüzde de sürdürmektedir. İlk eseri olan Bahçıvanın Oğlu ile beğeni toplayan Gülten Dayıoğlu roman ve öykü yazarı olarak tanınmıştır. Cumhuriyet dönemi ve sonrasında etkin olan yazarlar arasında yer alan Dayıoğlu bir dönem Kütahya’da yaşadıktan sonra İstanbul’a gelmiştir.

İstanbul’da Atatürk Lisesini tamamlayan yazar daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim almaya başlamıştır. Hukuk eğitimini yarıda bıraktıktan sonra sınava girerek ilkokul öğretmeni olan Gülten Dayıoğlu 15 yıl boyunca hizmet sunduktan sonra 1976 tarihinde bu görevinden istifa etmiştir.Gülten Dayıoğlu Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları

Yazı ve yazarlık konusunda henüz ilkokulda okuduğu dönemde öğretmeninin teşvikleri ile ilgilenmeye başlayan Dayıoğlu, 15 yaşında iken ilk öyküsünü yayınlamıştır. 1963 – 2009 tarihleri arasında toplamda 73 kitap yazan yazar, çocuk ve gençlere özel hazırlanmış öykü ile romanlar oluşturmuştur. İlk eseri olan Bahçıvanın Oğlu bir çocuk kitabı olup aynı süre içerisinde radyo ve televizyon oyunları da yazmıştır.

gulten-dayioglu-kimdir-hayati-ve-biyografisi

1965 tarihinden itibaren Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde eğitim ve öğretime yönelik sorunları dile getirmeye başlamıştır. Çocuk edebiyatıyla yakından ilgilenmesi, 1963 – 1971 tarihleri arasında 26 küçük kitap yayınlamasını sağlamış, Ece ile Yüce isimli mini bir dizinin de hazırlığını yapmıştır. İki çocuk sahibi olan Gülten Dayıoğlu eserleri ile çok sayıda ödül almış ve bazı eserleri farklı dillere çevrilmiştir.

Eserleri arasında öykü ve romanlara baktığımızda Döl, Geride Kalanlar, Geriye Dönenler, Fadiş, Dört Kardeştiler, Suna’nın Serçeleri, Yurdumu Özledim, Ben Büyüyünce, Dünya Çocukların Olsa, Ölümsüz Ece, Kaf Dağı’nın Ardına Yolculuk, Uçan Motor, Kırmızı Bisikletin Binicisi, Kumluktaki Yavru Martı, Neşeli Boyacı, Küskün Ayıcık, Yaşanmış Hayvan Öyküleri gibi önemli çalışmalar yer almaktadır.

Hayatı ve Biyografisi & Vikipedi Güncel Edebiyatçılar ve Yaşam Hikayeleri Portalınız

Posted in Edebiyatcılar and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir